Miasto przygotowuje się do nowej inwestycji mieszkaniowej w miejscu dawnej bazy KZGM przy al. Korfantego 179a. Powstanie tam ponad 200 miejskich lokali, a inwestycję ma zrealizować Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na około 90 mln zł i w dużej części może być sfinansowany ze środków zewnętrznych. Prezydent Katowic podjął decyzję o tym, że miasto będzie starało się o wsparcie 10 proc. potrzebnej kwoty z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z którego niedawno została dofinansowana wkładem 4 mln zł budowa nowego bloku przy ul. Kossutha. Dodatkowo KTBS, które będzie realizowało inwestycję, złoży wniosek o wsparcie do Funduszu Dopłat - tu jest szansa na otrzymanie 80 proc. potrzebnych na budowę środków. Jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie w tej wysokości, gotowe budynki mieszkalne zostaną w całości wynajęte na cele komunalne i wprowadzą się do nich osoby mieszkające dziś w kamienicach wymagających remontu i termomodernizacji. Da to możliwość sprawnego wyremontowania tych, często ponad stuletnich, budynków.
– W ciągu najbliższych ośmiu lat planujemy przeznaczyć ponad 280 mln złotych na termomodernizację i renowację miejskich budynków. Dzięki temu wyeliminujemy setki nieekologicznych i niebezpiecznych palenisk i podniesiemy standard równie wielu mieszkań. Jeżeli uzyskamy zakładane finansowanie na inwestycję przy al. Korfantego 179a, pozwoli nam to na przeniesienie do nowych mieszkań osób zajmujących dziś lokale w kamienicach. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany modernizacyjne efektywnie i w znacznie szybszym tempie niż w przypadku, gdyby stare, wymagające odnowienia budynki były zasiedlone - mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.
W przypadku, gdyby Katowice i KTBS nie uzyskały oczekiwanego wsparcia, wybudowane przy al. Korfantego osiedle znajdzie się w zasobie mieszkań społecznych Katowickiego TBS. Co ciekawe, spółka przy realizacji osiedla zamierza zastosować technologię prefabrykacji, która pozwoli na szybkie postawienie kompleksu budynków.
– Wraz z zespołem przyglądaliśmy się kilku polskim realizacjom budowlanym w technologii prefabrykacji i doszliśmy do wniosku, że jest to niezawodna, szybka i ekonomiczna metoda budowy, która świetnie sprawdzi się w inwestycjach mieszkaniowych – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Obecnie trwają badania gruntu oraz formalne przygotowania do przeprowadzenia inwestycji. Jeżeli nic nie wpłynie negatywnie na harmonogram, to nowe budynki mogą powstać już na koniec 2024 roku.