Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Spotkanie dyrektorów Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich

Skutki pandemii, wojna w Ukrainie oraz cyfryzacja radiofonii w Polsce to główne tematy zakończonych obrad dyrektorów Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

O skutkach pandemii, wojny w Ukrainie oraz cyfryzacji radiofonii w Polsce dyskutowali dyrektorzy Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Trzydniowe spotkanie z udziałem abp. Wiktora Skworca odbyło się w Ośrodku Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej w Brennej (15 – 17 maja 2022).

Podczas swego wystąpienia Metropolita Katowicki przypomniał początki Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich (FNRK) i jego aprobatę dla tego pomysłu w Episkopacie. Wskazał na różne formy współpracy pomiędzy Kościołem katolickim a państwem w Polsce, także w przestrzeni medialnej.

Zarząd FNRK zakreślił główne obszary współpracy pomiędzy rozgłośniami – od wspólnych projektów programowych, wymianę informacji aż po działalność biznesową. Zwrócono uwagę na różnorodny charakter rozgłośni katolickich w ramach FNRK – od modlitewno-liturgicznych, konfesyjnych po inspirujące się wartościami katolickimi. Nie zabrakło tematów bieżących, związanych z okresem pandemii i wojny w Ukrainie oraz wyzwań przed którymi stoi dziś FNRK, m.in. procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce.

Na trzydniowe spotkanie dyrektorów poza obradami złożyły się: wspólna modlitwa, m.in. w Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich oraz archikatedrze Chrystusa Króla, wizyta w Instytucie Gość Media w Katowicach oraz zwiedzanie zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu.

Początki Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce sięgają roku 2009. To wtedy doszło do niezobowiązujących rozmów dyrektorów kilku rozgłośni katolickich w Polsce i – w konsekwencji – do utworzenia platformy wymiany materiałów informacyjnych, programów i audycji. Po kilku latach owocnej współpracy, w roku 2013, powstało Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Gremium, które tworzą rozgłośnie niezrzeszone w żadnej sieci radiowej działa zgodnie ze statutem zatwierdzonym przez Konferencję Episkopatu Polski.

Obecnie, stacje zrzeszone w ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich swym zasięgiem obejmują ok. 75% terytorium Polski. Łącznie jest to już ponad 20 stacji diecezjalnych i zakonnych.

Organizatorem zjazdu było archidiecezjalne Radio eM (1076 fm Katowice) należące do Instytutu Gość Media w Katowicach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast