W tym roku imprezie będzie przyświecać hasło: „Rodzina – źródło pokoju”.
Tradycyjnie organizatorzy starają się nawiązać myślą przewodnią MŚR do aktualnych wydarzeń. „Przygotowania do rodzinnego świętowania naznaczone są dramatycznymi informacjami i obrazami, które docierają do nas z rozpętanej przez rosyjskiego dyktatora wojny na Ukrainie. Cierpienie setek tysięcy niewinnych osób, a szczególnie dzieci, ludzi młodych i rodzin, rozdziera nasze serca” – przypominają w liście przewodnim Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i koordynator MŚR, oraz abp Wiktor Skworc, honorowy patron święta. „Wobec naszego wspólnego obowiązku za to dobro wspólne, jakim jest pokój, proponujemy promocję rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, braterstwa, społecznej sprawiedliwości i wzajemnej miłości, a tegoroczne MŚR wpisujemy w hasto »Rodzina – źródło pokoju«. Nie mamy wątpliwości, że fundamentalną formą pokojowego współistnienia osób jest związek między mężczyzną i kobietą, otwarty na zbudowanie wiernej i stabilnej rodziny.
Wspólnota rodzinna stanowi bowiem pierwsze miejsce humanizacji osoby i społeczeństwa. Życie w niej umożliwia odkrywanie podstawowych elementów pokoju: sprawiedliwości, wzajemnej miłości, a także władzy sprawowanej przez rodziców. Nie polega ona na rządzeniu w sensie ścisłym, ale wyraża się w służbie wobec najsłabszych: dzieci, osób chorych i seniorów. Miłość rodzinna uczy pełnej akceptacji drugiego człowieka, a gdy zachodzi taka potrzeba – również bezwarunkowego przebaczenia. Dlatego rodzina jest pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju” – przypominają.
Piętnastolecie wydarzenia to dobra okazja, by przypomnieć, jak narodziła się ta inicjatywa. Idea MŚR jest ściśle związana z pielgrzymką metropolii górnośląskiej do Rzymu. – Miała ona dla Kościoła na Górnym Śląsku szczególne znaczenie. Chodziło o uczczenie 750. rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża. Motorem przedsięwzięcia był ks. dr Arkadiusz Nocoń, pracownik Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dla niego św. Jacek stał się wielkim odkryciem i poświęcił się cały ukazaniu na nowo tej postaci – przypomina abp senior Damian Zimoń, ówczesny metropolita katowicki. – Pielgrzymka przyczyniła się do integracji świeżo powołanej metropolii górnośląskiej, a jej trwałym owocem jest Metropolitalne Święto Rodziny, które rozwija się dobrze w strukturach kościelnych, samorządowych i medialnych; poprzedza ono pielgrzymkę majową świata męskiego do Piekar Śląskich. Realizacją i utrwalaniem święta zajęły się śp. Krystyna Bochenek, marszałek senatu Rzeczpospolitej, i pani Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza – dodaje.
Wydarzenia XV Metropolitalnego Święta Rodziny
23 maja–1 czerwca, Piekary Śląskie Dzielnicowy Dom Kultury – konkurs fotograficzny dla dzieci pn. „Rodzina ponad wszystko” 24 maja, Zabrze Hotel Diament – konferencja „Rodzina – źródło pokoju” 24 i 25 maja, Koszęcin Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny – Dzień Seniora w zespole „Śląsk” 28 maja i 4 czerwca, Katowice Muzeum Historii Katowic – rodzinne zwiedzanie wystaw stałych 28 maja, Katowice Plener (spotkanie na ul. Świętego Jana 10) – Spacerownik Teatralny dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych 31 maja, Chorzów Chorzowskie Centrum Kultury – spektakl taneczny dla dzieci „Mała Syrenka” 1 czerwca, Bytom Park Miejski im. F. Kachla – Parkowy Dzień Dziecka Pełny program na: swieto-rodziny.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się