Ppłk Henryk Czerwiński przeżył 98 lat. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej; okres od 1943 do 1945 roku przeżył w lesie, walcząc z Niemcami w oddziale partyzanckim.
Mieszkał w Katowicach. Pochodził z Mazowsza, urodził się w 1924 roku we wsi Brzezie, w patriotycznej rodzinie. Jego dziadek był powstańcem styczniowym. Na udostępnionym w serwisie Youtube wspomnieniu Henryk Czerwiński opowiadał: „Mając 7 lat, podsłuchiwałem dziadka, jak opowiadał ze swoimi znajomymi. Mój ojciec znów mi opowiadał o swojej wojnie, I wojnie światowej. Ja się urodziłem 6 lat po wyzwoleniu Polski po 123 latach. Byłem wciągnięty od małego do spraw zainteresowania Polską”.
W 1942 roku jako 18-latek złożył przysięgę w Armii Krajowej, a w 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego. Służył w 72 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej. Aż do 1945 roku walczył z Niemcami, żyjąc w lesie w Górach Świętokrzyskich. Był przydzielony do osłony dowódcy oddziału, kapitana Krzysztofa Hofmana (pseudonim „Cyprian”); jeździł konno. Nosił pseudonim „Czart”.
Był uczestnikiem Akcji „Burza”. Walczył w bitwach pod Gałkami, Huciskiem i Trzebaniami. Brał też udział w szeregu akcji dywersyjnych.
Ppłk Henryk Czerwiński przez wiele lat mieszkał w Katowicach. Był wiceprezesem Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pomimo zaawansowanego wieku z niewyczerpaną energią brał aktywny udział w spotkaniach z młodzieżą, obchodach rocznicowych związanych z Armią Krajową, wernisażach wystaw. Przyczynił się do powstawania Szkolnych Klubów Historycznych AK w Sosnowcu (których jest najwięcej w skali całego kraju). Był świadkiem historii, który dbał o to, żeby pamięć o tym, co najważniejsze, przetrwała.
Henryk Czerwiński zmarł 8 maja 2022 r. w wieku 98 lat.