Nowy numer 39/2022 Archiwum

Janusz Steinhoff: Wyższy Urząd Górniczy powinien podlegać bezpośrednio premierowi

- Wyższy Urząd Górniczy powinien podlegać bezpośrednio premierowi - powiedział w Radiu eM Janusz Steinhoff, były wicepremier i były prezes WUG, przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej. Zaznaczył, że od lat powtarza tę tezę i ma nadzieję, że WUG wróci spod kontroli ministerstwa aktywów pod zarząd premiera.

Jak zaznaczył gość Radia eM, taka instytucja kontrolna jaką jest WUG nie może podlegać temu samemu ministrowi, który sprawuje pieczę nad kopalniami. WUG musi być niezależny – podkreślił. Janusz Steinhoff odniósł się tym samym do niedawnych tragicznych wypadków w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

Mówiąc o rozpoczynającym się dziś (25.04) w Katowicach Europejskim Kongresie Gospodarczym, w którego radzie programowej zasiada, Janusz Steinhoff zwrócił uwagę, że tematem wiodącym na kongresie będzie nie tylko przyszła odbudowa Ukrainy, ale także przyszłość energetyki w Europie, która musi się uniezależnić od zakupów z Rosji. Podkreślił, że jest zwolennikiem radykalnych decyzji Komisji Europejskiej w tym zakresie. Zaznaczył, że Europa musi wesprzeć Ukrainę w walce z Rosją, a to oznacza, że trzeba także ponieść konsekwencje sankcji gospodarczych na Rosję. Jak powiedział, musimy nastawić się na wyższe ceny m.in. na stacjach benzynowych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy