Rzemieślnicy wręczyli swoje branżowe nagrody, w tym Szable Kilińskiego. Zobaczyli też krótki film o stu latach historii Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
Izba Rzemieślnicza w Katowicach powstała w 1922 roku. Jej szczególnym zadaniem od początku była troska o wysoki poziom świadczonych przez rzemieślników usług. Na filmie o jej historii widzowie zobaczyli na przykład zdjęcia z egzaminu czeladniczego podkuwaczy koni jeszcze z lat 20. XX wieku.
Na XXVII Wielkiej Gali Izby Rzemieślniczej 8 kwietnia w Katowicach zebrani usłyszeli, że niewiele jest gospodarczych organizacji, które mogą poszczycić się stuleciem trwania. Izba przetrwała Wielki Kryzys, II wojnę światową i lata komunizmu.
Zwłaszcza w latach 50. XX wieku rzemieślnicy byli na cenzurowanym; później, po odwilży 1956 roku było trochę lepiej, co nie znaczy, że było dobrze. Jak przypomniano, komunistyczne władze jedną ręką przypinały rzemieślnikom ordery, a drugą groziły uderzającymi w ich działalność domiarami.
I wreszcie lata po upadku komunizmu, które przyniosły wolność prowadzenia działalności gospodarczej, ale też pochopną likwidację aż połowy szkolnictwa zawodowego, a po wejściu do Unii Europejskiej – także wyjazdy z Polski wykwalifikowanych fachowców.
Na gali zostało wręczonych wiele odznaczeń – między innymi Szable Kilińskiego. To najwyższe odznaczenie w rzemiośle. Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, prof. Jan Klimek, podkreślił, że pierwszą Szablę Kilińskiego z rąk rzemieślników przyjął Jan Paweł II. – Powiedział nam: „Z całego serca błogosławię wszystkim rzemieślnikom, ludziom ciężkiej pracy. Proszę pozdrowić wszystkich rzemieślników w Polsce i niech po wsze czasy będzie wiadomo, że papież otrzymał i przyjmuje to najwyższe wyróżnienie”. Pierwsza szabla znajduje się w Muzeum Watykańskim. Właściwie wręczamy tylko jedną szablę w roku, ale w związku z tym, że ostatnio nie mieliśmy okazji, nadrabiamy te zaległości i dzisiaj wyróżnimy Szablą im. Kilińskiego parę osób – powiedział, nawiązując do przerwy w organizowaniu gali z powodu pandemii.
Szablę im. Jana Kilińskiego otrzymali Henryk Michalik, Jerzy Weindich, Janusz Paterman, Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu na okoliczność 75 lat istnienia, a także Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach z okazji 100 lat istnienia.
Figurki Złota Firma z Jakością otrzymali od rzemieślników marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.
Wśród innych wręczanych nagród były też statuetki „Ambasador Rzemiosła Śląskiego” czy statuetki „Firma z Jakością”.
Za zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności naukowo-dydaktycznej, organizacyjnej i społecznej rzemieślników odznaczyła w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy jego doradca, Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prezes Izby Jan Klimek, natomiast krzyż kawalerski tego orderu - Zdzisław Hudak. Rzemieślnikom zostały wręczone też Krzyże Zasługi i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Galę uświetnił Zespół Śląsk.