Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii poezja - Kamil Wojciechowski z Katowic, a w kategorii proza - Gabriela Stypułkowska z Białegostoku.
Konkurs odbył się w kwietniu - miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück. Gośćmi specjalnymi gali były więźniarki KL Ravensbrück, m.in. dr Wanda Pułtawska. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder podkreślił, że jeszcze do niedawna niewiele osób miało wiedzę na temat historii Ravensbrück i losów Polek, które były tam więzione. - Jeszcze do niedawna nie widzieliśmy, nie rozumieliśmy, co to było Ravensbrück. To samo w istocie mogę powiedzieć o sobie - powiedział, wspominając konkurs z 2013 r. - Pamiętam do dzisiaj to wrażanie, z którym z tej sali wyszedłem - porażony poezją, porażony treścią, którą wtedy usłyszałem. Wszyscy, którzy tutaj zasiadamy, chyba poznaliśmy tę historię, poznaliśmy tę historię właśnie przez poezję. Droga pani profesor, udało się - dodał, zwracając się do Wandy Półtawskiej.
- Teraz, w ostatnich kawałkach życia służę jednej jedynej sprawie - pamięci narodowej. Ponieważ wszystko wam mogą zabrać, ale tego, kim jesteście - nie - mówiła podczas spotkania z uczestnikami konkursu Wanda Półtawska, która przekonywała, że poezja jest sposobem zrozumienia świata.
Recytatorzy oraz ich nauczyciele opiekunowie przyjechali do Katowic już 5 kwietnia. Podczas wspólnych spotkań mieli okazję się zintegrować, a przede wszystkim poznać historię obozu w Ravensbrück i biografie niektórych polskich więźniarek.
Głównym punktem programu była uroczysta gala finałowa w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Recytatorzy zaprezentowali na scenie wybrany przez siebie wiersz lub fragment prozy autorstwa więźniarek FKL Ravensbrück. Ich recytacje oceniło jury, które wśród finalistów wyłoniło laureatów w kategorii proza i poezja. Galę uświetniły etiudy muzyczno-teatralne w wykonaniu "Atelier sztuki" pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej.