Nowy numer 39/2023 Archiwum

Region. Znamy nominacje do tegorocznych Złotych Masek

O nominacje mogą się ubiegać przedstawienia, których premiery odbyły się w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku w teatrach województwa śląskiego.

O miano spektaklu roku powalczą trzy tytuły: "Komedia. Wujaszek Wania" Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz dwa tytuły wystawione w Operze Śląskiej w Bytomiu: "Requiem d-moll" i "Sól ziemi czarnej".

W kategorii "Spektakl dla młodych widzów" nominowano dwa tytuły Teatru Dzieci Zagłębia. Są to "Noniek” oraz "Złodziej czasu". Trzecią nominację otrzymał "Pinokio. Il Grande Musical" Teatru Rozrywki w Chorzowie.

O tytuł najlepszego reżysera powalczą: Joanna Oparek za reżyserię autorskiego spektaklu "Całe życie" w Teatrze Miejskim w Gliwicach, Jędrzej Piaskowski za reżyserię spektaklu "Komedia. Wujaszek Wania" według dramaturgii i na podstawie tekstu opracowanego przez Huberta Sulimę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz Jerzy Jan Połoński za reżyserię spektaklu "Pokojówki" Jeana Geneta w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

- Śląskie stawia na kulturę, a my od początku kadencji samorządu zwiększamy środki na funkcjonowanie instytucji kultury. Gratuluję wszystkim nominowanym i dziękuję w imieniu miłośników teatru za emocje, które dostarczają na scenie. Teatr to ludzie, atmosfera, wrażliwość i relacje. Twórcy potrafią przenieść nas w wykreowany w sztuce świat, oderwać nas choć na moment od problemów, z którymi zmagamy się w ostatnich latach. To wyjątkowa wartość i cieszę się, że możemy docenić ich trud, talent i zaangażowanie, przyznając nagrodę teatralną Złota Maska - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Nagrody Złote Maski przyznawane są corocznie od 1968 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

Na kolejnej stronie pełna lista nominowanych

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast