Nowy numer 26/2022 Archiwum

Katowice. Msza św. w intencji zmarłego prof. Mariana Zembali

W katedrze Chrystusa Króla wybitnego kardiochirurga pożegnali najbliżsi, przedstawiciele świata nauki, władz państwowych i samorządowych.

Mszy św. w intencji zmarłego kardiochirurga przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. - Dziękujemy Bogu za życie prof. Mariana, które było pro-egzystencją; życiem dla drugich, nade wszystko dla kardiologicznie chorujących. To im poświęcał swój czas, swoje siły; dla nich zużył swoje serce. Niech zatem Bóg, który jest miłością, wynagrodzi mu wszelkie trudy ziemskiego pielgrzymowania, zwłaszcza te związane z codzienną pracą, rozumianą przez Zmarłego jako służba, i te związane z duchowym oraz fizycznym cierpieniem, z trudnym doświadczeniem choroby i niepełnosprawności - mówił abp Wiktor Skworc.

Katowice. Msza św. w intencji zmarłego prof. Mariana Zembali   Dalsza część uroczystości miała rodzinny charakter - kardiochirurg spoczął na cmentarzu w rodzinnej miejscowości. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Metropolita katowicki przypomniał, że prof. Zembala był laureatem wielu nagród, m.in. papieskiego odznaczenia "Pro Ecclesia et Pontifice" czy "Lux ex Silesia". - Wierzymy, że kiedy przychodzi śmierć, przychodzi Chrystus. Wierzymy, że w godzinie śmierci śp. Mariana, w ciemność jego człowieczej udręki wszedł ostatecznie Chrystus - Światło i Miłosierdzie, aby go wprowadzić do krainy życia wiecznego. Niech śp. Marian odpoczywa w pokoju mocą Jego miłości i miłosierdzia. Prośmy o nie dla Zmarłego; dla nas i świata całego - dodał metropolita.

Homilię wygłosił bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej. Porównał Zmarłego do postaci miłosiernego Samarytanina. - Do niej bardzo często śp. Profesor nawiązywał w swoim lekarskim życiu, zwłaszcza podczas spotkań ze swoimi pacjentami - przypomniał kaznodzieja. Bp Kopiec nawiązał również do swoich licznych spotkań z prof. Marianem Zembalą. - Wydobędę chociażby drobny szczegół z czasu, kiedy we wspaniałym zabrzańskim kompleksie Śląskiego Centrum Chorób Serca zabiegał o wydzielenie niewielkiej kaplicy - dla wsparcia procesów duchowej terapii, by pacjent miał możliwość spojrzenia na siebie i swój stan w pełnym wachlarzu bogatej rzeczywistości - mówił. Wspomniał także o niezwykłej dedykacji, jaką zmagający się już z problemami zdrowotnymi profesor wpisał do książki "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieku" podarowanej bp. Kopcowi. - "Szanowny Księże Biskupie, proszę przyjąć moje spotkania z Bogiem i ludźmi. Z nadzieją powrotu, aby służyć potrzebującym bliźnim". W tym zawiera się niezgłębiony niemal traktat o sile ducha człowieczego, przekraczającego granice słabości i rozterek - podkreślił kaznodzieja.

W ostatnim pożegnaniu prof. Zembali uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, byli szefowie resortu zdrowia - Ewa Kopacz i Łukasz Szumowski.

Katowice. Msza św. w intencji zmarłego prof. Mariana Zembali   Żona prof. Mariana Zembali przyjmuje Order Orła Białego. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Prof. Marian Zembala spoczął w rodzinnych Krzepicach. Prezydent Andrzej Duda nadał mu pośmiertnie Order Orła Białego w uznaniu wybitnych zasług. Rodzinie Zmarłego odznaczenie wręczyła szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

 

 

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama