To dawny akademik w dzielnicy Ligota przy ul. Franciszkańskiej. Pomieści 200 osób. Miasto przystosowuje jeszcze jeszcze sąsiedni, taki sam budynek.
Pierwszy z dwóch budynków byłych domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy ul. Franciszkańskiej wypełnia się gośćmi z Ukrainy. Przystosowany przez miasto budynek został 18 marca oficjalnie oddany do użytku.
Schronienie znajdzie tam ok. 200 osób. Dzięki temu baza miejsc noclegowych oferowanych przez miasto Katowice liczy aktualnie ok. 700.
560 osób zostało już relokowanych do mieszkań udostępnionych przez mieszkańców Katowic. Dodatkowo, do wczoraj na potrzeby uchodźców miasto dysponowało ok. 500 miejscami noclegowymi. Kolejne przygotowały współpracujące z miastem instytucje. Potrzeby są jednak z dnia na dzień coraz większe, dlatego 9 marca miasto porozumiało się z Uniwersytetem Ekonomicznym w sprawie bezpłatnego udostępnienia dwóch obiektów po byłych akademikach – to Dom Studenta „Sikorka” i Dom Studenta „Zaścianek”, znajdujące się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10.
– Sytuacja w Ukrainie jest coraz trudniejsza. Codziennie granicę przekraczają dziesiątki tysięcy osób szukających schronienia. W Katowicach wciąż jednym z priorytetowych działań jest znalezienie dla Ukraińców miejsc noclegowych na dłuższy pobyt. Cieszę się, że dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego udało się nam osiągnąć porozumienie w zakresie nieodpłatnego użyczenia obiektów dawnych akademików przy ul. Franciszkańskiej. Kieruję słowa podziękowania za otwartość i błyskawiczne działania na ręce pani rektor prof. dr hab. inż. Celiny Olszak oraz panakanclerza Pawła Kadłubiaka – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ogromne zaangażowanie miejskich spółek oraz zakładów ale też wolontariuszy, pozwoliło w bardzo krótkim czasie, dostosować do potrzeb uchodźców pierwszy z budynków,w którym już dzisiaj udostępniamy ok. 200 miejsc. W drugim budynku zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac okazał się większy. Liczymy, że będziemy mogli go udostępnić za dwa, trzy tygodnie – dodaje prezydent.
Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach osoby przybywające z Ukrainy mają zapewnione w miarę komfortowe warunki.
- Udostępnienie dawnych domów studenckich na potrzeby zakwaterowania mieszkańców Ukrainy jest wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim oraz wyrazem sprzeciwu wobec militarnej agresji Rosji na Ukrainę i toczącej się tam nieuzasadnionej okrutnej wojny, która odbiera życie wielu ludziom, w tym dzieciom i kobietom. Jako środowisko akademickie potępiamy ten akt agresji i równocześnie solidaryzujemy się z uczelniami z całej Ukrainy, tj. jej pracownikami i studentami – mówi prof. dr hab. inż. Celina Olszak, JM rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Przekazane przez Uniwersytet Ekonomiczny budynki od 3 lat były wyłączone z użytkowania, dlatego zakres prac koniecznych do realizacji był bardzo szeroki. W samym budynku to m.in. przywrócenie dostępności wody i ogrzewania, naprawa lub wymiana mebli w pokojach oraz malowanie ścian.
To również prace związane z uporządkowaniem otoczenia budynków - przeprowadzono podstawowe prace naprawcze, związane z wyrównaniem przejść i chodników oraz uporządkowano drogi wewnętrzne. Natomiast Zakład Zieleni Miejskiej zajął się remontem ławek i zadbał o zieleń.
W byłych akademiku powstała także potrzebna infrastruktura – salka do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe, a w całym budynku dostępne jest również wi-fi.
Do przyjęcia uchodźców zaadoptowane zostały już między innymi: Camping w Dolinie Trzech Stawów, hala sportowa przy ul. Józefowskiej, Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek" czy siedziby OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała. Trwają rozmowy dotyczące zaadaptowania na ten cel kolejnych obiektów.
W byłym akademiku powstały także salka do nauki dla dzieci i pomieszczenia sportowe. UM Katowice