W krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla odbył się pierwszy z dni skupienia dla księży. W ramach stałej formacji kapłańskiej na początku Wielkiego Postu i Adwentu duchowni gromadzą się w jednym z trzech kościołów archidiecezji.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia abp. Wiktora Skworca, który zwrócił uwagę na aktualne zadania i wyzwania, przed którymi staje wspólnota lokalnego Kościoła w związku z trwającym konfliktem zbrojnym w Ukrainie. - Bóg zapłać wam Bracia za zrozumienie i pomoc okazywaną uchodźcom wojennym z Ukrainy, za otwarte serce i życzliwość. Wyraża się ona w udostępnieniu naszych możliwości zakwaterowania uchodźców w strukturach archidiecezjalnych, parafialnych i zakonnych oraz u wiernych świeckich. Zaistniała sytuacja jest dla nas czasem próby - mówił metropolita katowicki.
Zaznaczył, że czas Wielkiego Postu, to „czas autokorekty, której każdy potrzebuje”. - Kościół od wieków przypomina, że oczyszczenie serca powinno się dokonywać na trzech płaszczyznach: posiadania, używania i panowania (jałmużna, modlitwa, post) - dodał arcybiskup.
Konferencję do księży zatytułowaną „Kapłan-duszpasterz ekspertem życia duchowego” wygłosił Ks. prof. Marek Chmielewski z KUL.
W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęcił tożsamości kapłańskiej. Przywołał szereg fragmentów z nauczania papieża Jana Pawła II odnoszących się do tego zagadnienia. - Coraz częściej mamy do czynienia z poczuciem utraty tożsamości także wśród młodych kapłanów. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być poczucie niepotrzebności, pojawiające się pytanie, czy ja, kapłan, jestem jeszcze komuś potrzebny - wskazywał ks. Chmielewski.
Zwrócił uwagę, że warunkiem pozytywnej odpowiedzi na to pytanie jest sprawa kapłańskiej tożsamości. - Ksiądz będzie potrzebny, jeśli zachowa swoją tożsamość - podkreślił. Jednocześnie zaznaczył, że każdy duchowny powinien być przede wszystkim „ekspertem od spotkania człowieka z Bogiem, ekspertem życia duchowego”. - Jesteśmy potrzebni w Kościele pod warunkiem, że będziemy pielęgnować w sobie chrześcijańską i kapłańską duchowość - dodał.
Po wykładzie formacyjnym odbyło się nabożeństwo przebłagalne poprowadzone przez bp. Marka Szkudłę, wikariusza generalnego odpowiedzialnego za kapłańską formację stałą oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
Księża, którzy nie dotarli do Katowic, będą mogli wziąć udział w skupieniu w Tychach w parafii bł. Karoliny (w nejbliższy poniedziałek) lub w Rybniku, w parafii św. Jadwigi (we wtorek).