Nowy numer 23/2023 Archiwum

Rybnik. Półki dobra - powstaje specjalny sklep dla Ukraińców

Różnica między Półkami dobra, a zwykłym sklepem polega na tym, że tu środkiem płatniczym jest słowo "dziękuję". Niezwykła placówka rusza w salkach parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku.

Półki dobra (Полиці добра) to punkt pomocy rzeczowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Przypomina zwykły sklep.

Towary są tu poukładane na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada, no i obsługa sklepu, która doradzi, pomoże dokonać wyboru. 

Różnica między Półkami dobra, a zwykłym sklepem polega na tym, że tu środkiem płatniczym jest słowo dziękuję.

Z oferty Półek dobra będzie mogła skorzystać każda osoba, która może poświadczyć swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br.

- Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do naszego miasta. Zobaczyliśmy w oczach tych ludzi najpierw strach, bezradność, a potem... wstyd. Bo nagle okazuje się, że nie masz nic, dosłownie nic, poza tym, co na sobie - opowiada Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy rybnickiego magistratu. - Zaczęliśmy szukać pomysłu na ofertę pomocy, która przywróci tym osobom godność i nie każe im szukać w stertach darów złożonych w jakimś garażu, czy na ulicy. I tak wpadliśmy na pomysł specjalnego sklepu - mówi.

Towar do "sklepu" przygotowali rybniczanie, którzy w odruchu solidarności z Ukrainą przynieśli ubrania, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych rzeczy. Część z podarunków mieszkańców Rybnika pojechała na Ukrainę, część została rozdysponowana gościom z Ukrainy w dniu przyjazdu, albo kilka dni po tym, jak już znaleźli tu swój dach nad głową.

Półki dobra zostały zorganizowane w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5, dzięki życzliwości proboszcza tej parafii, ks. Marka Norasa.

- Szukaliśmy miejsca w centrum miasta, a nie mamy w śródmieściu wolnego lokalu, który spełniałby warunki tworzonego punktu, dlatego zaczęliśmy szukać wśród życzliwych ludzi i pierwszy pomysł okazał się trafiony - mówi Wojciech Świerkosz, zastępca prezydent miasta.  - Reszta zrobiła się już prawie sama: łańcuszkiem szczęścia życzliwych ludzi, którzy nie chcą się ujawniać. Powiem tylko tyle, że zaangażowali się po godzinach swojej pracy dyrektorzy jednostek miejskich i przedszkoli. Sprowadzili do pomocy  swoje rodziny, znajomych, urzędników, uczniów rybnickich szkół i oto jest gotowe miejsce wypełnione dobrem wielu mieszkańców Rybnika - podsumowuje.

"Sklep" będzie działał tak długo, jak długo będzie potrzeba, w czasie, kiedy do miasta przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy. Ma to być miejsce na początek, nim uda się uruchomić  konta bankowe, załatwić formalności, znaleźć pracę.

Personel „sklepu” to Ukrainki mieszkające w Rybniku i związane z projektem pod nazwą "28 dzielnica", która działa na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.

Na pierwsze odwiedziny Półki dobra zapraszają w sobotę, 5 marca od godziny 10.00 do 13.00.

Informacje o sklepie:

„Półki dobra” (Полиці добра)
ul. Księdza Brudnioka 5 (wejście od ulicy, nie od miejskiego parkingu!)
godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 16.00 - 19.00, sobota i niedziela: 10.00 - 13.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast