Możesz towarzyszyć Panu w ostatnich 24 godzinach Jego męki. Na to niezwykłe nabożeństwo – także dla zabieganych – zaprasza sanktuarium w Piekarach Śląskich. Jest tam też kilka innych przejmujących propozycji.
Śląska Jerozolima to kalwaria w Piekarach Śląskich, W Wielkim Poście tutejsze sanktuarium przygotowało wyjątkowe propozycje, w tym cykl o nazwie Piątki Pełne Pasji.
Młodzieżowa Droga Krzyżowa
– W każdy piątek mamy inną propozycję. W piątek 11 marca jest w planie młodzieżowa Droga Krzyżowa. Rozpoczynamy Mszą św. o 18.00 w bazylice, a po niej idziemy z pochodniami na kalwarię – zapowiada ks. Mateusz Grzonka, wikary w bazylice.
Nabożeństwo pasyjne
W piątek 25 marca w kościele kalwaryjskim zaplanowano szczególne nabożeństwo pasyjne. Przygotują je Bractwo Kalwaryjskie i sanktuaryjny zespół muzyczny Legato. Misterium będzie ukierunkowane na kontemplację kopii Całunu Turyńskiego.
Ekstremalna Droga Krzyżowa
1 kwietnia o 21.00 Mszą św. w kościele kalwaryjskim rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy przejdą w kilkuosobowych grupkach w nocnej ciszy ekstremalnie długą trasę, wiodącą w okolice Nakła Śląskiego oraz z powrotem. W czasie przystanków będą czytać z aplikacji na komórki zaproponowane teksty rozważań.
24 godziny męki Pańskiej
W planie jest rozważanie 24 godzin męki Pańskiej. – Nawiązujemy w ten sposób do ostatnich 24 godzin życia Pana Jezusa, które przeżył tu, na ziemi: od pożegnania ze swoją Matką, przez ostatnią wieczerzę, aż po śmierć na krzyżu – mówi ks. Grzonka. – Rozpoczynamy 8 kwietnia Eucharystią o 16.00 w kościele kalwaryjskim, a potem przez 24 godziny rozważamy mękę Pańską – mówi. Na zakończenie 9 kwietnia o 17.00 odbędzie się w kalwaryjskim kościele Msza św. Wcześniej – o każdej pełnej godzinie – będzie tam czytane 15-minutowe rozważanie. Później będzie możliwość adoracji Jezusa w ciszy albo w czasie... spaceru na kalwarię. – Na przykład po wysłuchaniu rozważania o cierpieniu Pana Jezusa w Getsemani będzie można odwiedzić na kalwarii właśnie ten ogród, doświadczyć tego miejsca. Potem można jeszcze wrócić do kościoła kalwaryjskiego. W Pałacu Heroda będzie przygotowana dla uczestników ciepła herbata – mówi ks. proboszcz Godziek. – Jeśli ktoś jest wytrwały i silny, może spróbować wytrzymać pełne 24 godziny, ale można też przyjechać na godzinę albo na dwie – zachęca ks. Grzonka. Duszpasterze z Piekar mają nadzieję, że ludzie na tej modlitwie będą w ciągu całej doby płynnie się wymieniać, także w nocy. – To jest bardzo dobra propozycja dla zabieganych. Chcą jakoś „chwycić” ten Wielki Post, ale nie dają rady. Będą mogli przyjechać na kalwarię piekarską nawet w nocy – mówi ks. Godziek. – Samochód można zostawić przy ul. Popiełuszki, koło budującego się domu „Nazaret”. Będą otwarte wszystkie cztery bramy na kalwarię – dodaje. Ta modlitwa będzie w dużej mierze przesycona ciszą, poza jedną godziną w piątek 8 kwietnia od 19.00 do 20.00. W kościele kalwaryjskim zabrzmi wtedy śpiew uwielbienia, prowadzony przez zespół z Siemianowic Śląskich. – W tym czasie będziemy rozważać ostatnią wieczerzę – mówi ks. Grzonka.
Otwarte kaplice
Przez cały Wielki Post wszystkie kaplice drogi krzyżowej na kalwarii będą otwarte codziennie przez 12 godzin, od 8.00 do 20.00.
Msze św. o 10.00
Od poniedziałku do soboty o 10.00 w piekarskiej bazylice są odprawiane Msze św. dla pielgrzymów. – Proponujemy rozpoczęcie wizyty w Piekarach od Eucharystii o 10.00. Przed nią jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej – spowiada zawsze trzech lub czterech księży. Gdyby ktoś nie zdążył, to po Mszy aż do 12.30 jest jeszcze czynny stały konfesjonał – mówi ks. proboszcz Godziek. – W czasie Wielkiego Postu szczególnie zachęcamy, żeby po tej Mszy św. odprawić sobie indywidualnie Drogę Krzyżową – dodaje ks. Grzonka. – Może to być mniejsza Droga Krzyżowa na rajskim placu przy bazylice albo większa, bardziej rozbudowana, na kalwarii – wskazuje.
Sobotnia z Drogą Krzyżową
W każdą sobotę Wielkiego Postu ok. godz. 10.45 (po zakończeniu Mszy św. o 10.00) z rajskiego placu pod bazyliką wyrusza procesja na kalwarię, gdzie odbywa się Droga Krzyżowa. – Przygotowaliśmy rozważania tematyczne, m.in. Droga Krzyżowa chorych, pogrążonych w nałogach oraz Droga Krzyżowa trudnego dziś, związana z relacjami międzyludzkimi, miłością i sprawiedliwością społeczną – mówi ks. Grzonka. – Te sobotnie wspólne nabożeństwa Drogi Krzyżowej będziemy kończyć w kościele kalwaryjskim, gdzie będzie okazja do adorowania kopii Całunu Turyńskiego – dodaje.
Misterium w Niedzielę Palmową
W Niedzielę Palmową 10 kwietnia kilkudziesięciu aktorów wprowadzi nas w Wielki Tydzień przez fragment przedstawienia misterium Męki Pańskiej. Początek o 9.00 na kalwarii. Stamtąd aktor grający Jezusa pojedzie na osiołku do bazyliki, wśród okrzyków: „Hosanna!”, a towarzyszyć mu będą wszyscy zgromadzeni na misterium. O 10.30 odbędzie się Msza św. w bazylice. – Te inicjatywy pastoralne powstały przy udziale wszystkich naszych księży: Wojciecha Dytki, Szymona Melerowicza, Sławomira Tupaja i Mateusza Grzonki – podkreśla ks. proboszcz Godziek.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się