Laureatami ubiegłorocznej edycji nagród prezydenta Katowic zostały dyrektor Hospicjum Cordis Jolanta Grabowska-Markowska (działalność społeczna) oraz Wioletta Iwanicka-Richter, współzałożycielka Klubu Wysoki Zamek (działalność charytatywna).
Obie laureatki to kobiety, o których z całą stanowczością można powiedzieć, że poświęciły swoje życie na wspieranie i pomaganie innym. Stanowią wzór poczucia empatii, hartu ducha, rycerskości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy, żeby zarówno pani Jolanta Grabowska-Markowska, pani Wioletta Iwanicka-Richter, jak i każdy, kto w naszym mieście aktywnie działa dla drugiego człowieka, czy jego otoczenia, czuł się doceniony i wyróżniony za tę arcyciężką pracę. W imieniu miasta, bardzo Paniom dziękuję – dodał prezydent.
Jolanta Grabowska-Markowska to lekarz medycyny, pediatra, założycielka i prezes pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych, oraz pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci. Na swoim stanowisku od 30 lat. Hospicjum, pod jej nadzorem, pomimo ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niesie pomoc osobom z chorobami nowotworowymi, dzieciom, jak i dorosłym – zarówno stacjonarnie, jak i w opiece domowej. Wielokrotnie nagradzana m.in. Orderem Uśmiechu, nagrodą Pocul Jerzy Foundation, Perłą GentleWoman za działalność na rzecz społeczności Śląska.
Wioletta Iwanicka-Richter od 24 lat jest zaangażowana w działalność na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Wspólnoty Dobrego Pasterza oraz Klubu Wysoki Zamek, który prowadzi wraz z mężem Markiem. Obie organizacje tworzą bezpieczne miejsce dla osób z trudnych środowisk, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, dotkniętych ubóstwem. Potrzebujący mogą tam wziąć udział w wielu organizowanych wydarzeniach, doznać wszelkiego rodzaju wsparcia, czy tylko napić się herbaty. Za sprawą akcji „Zupa w Kato” zainicjowanej przez panią Wiolettę, bezdomni i ubodzy mogą co tydzień zjeść ciepły posiłek oraz otrzymać prowiant.
Oprócz wyłonienia zwyciężczyń jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnień dla innych katowickich aktywistów. W kategorii działalności społecznej są to Barbara Wocław – liderka społeczności lokalnej z Szopienic oraz Zdzisław Majerczyk – prezes klubu rowerowego „Pozytywnie zakręceni”.
W kategorii działalności charytatywnej wyróżniono natomiast zbiorczo Barbarę Brylak i Gerdę Borowy działające w Parafialnym Zespole Charytatywnym przy Parafii św. Apostoła Piotra i Pawła. Drugie wyróżnienie w tej kategorii przyznano Beacie Twardowskiej, prezes fundacji Śląskie Anioły.