Nowy numer 13/2024 Archiwum

80 lat temu ZWZ przekształcił się w Armię Krajową. Na telebimy na Śląsku trafiły spoty na ten temat

14 lutego to nie tylko Walentynki. To również dzień pamięci o żołnierzach Armii Krajowej - ludziach zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Rzeczpospolitą. W 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK katowicki IPN organizuje akcję "Z miłości do Polski" - Armia Krajowa.

W ramach tej akcji od 4 lutego 2022 r. na 8 telebimach w: Czeladzi, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach pokazywane są krótkie spoty przypominające o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Od środy do akcji dołączyły Tramwaje Śląskie S.A. W tramwajach są wyświetlane rocznicowe plakaty.

Główne obchody 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbędą się 14 lutego o 12.00 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej 9. Przy grobach w kwaterze żołnierzy AK spotkają się m.in. kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych oraz oddziału IPN w Katowicach. Przy pomniku odśpiewany zostanie hymn państwowy, odmówiona zostanie modlitwa i złożone wieńce. Na każdym z 27 grobów znajdujących się w kwaterze, zostaną zapalone znicze oraz złożone trzy róże symbolizujące wartości: Bóg, honor, ojczyzna, którymi kierowali się żołnierze AK.

14 lutego o 9.00 katowicki oddział IPN zaprasza do wysłuchania panelu dyskusyjnego online "Geneza i rozwiązanie Armii Krajowej na Śląsku" z udziałem dr. hab. Grzegorza Bębnika i dr. hab. Adama Dziuby, pracowników Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Natomiast Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach zaprezentuje w mediach społecznościowych oraz na stronie IPN wykład Adama Kurusa (OBEN IPN Katowice) na temat powstania i działalności Armii Krajowej.

Pierwszą ogólnopolską organizacją konspiracyjną podporządkowaną Rządowi RP po wybuchu II wojny światowej była Służba Zwycięstwu Polski, powstała 27 września 1939 r. Po jej rozwiązaniu 13 listopada 1939 r. powstał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. broni Władysław Sikorski, w rozkazie do gen. bryg. Stefana Roweckiego, zniósł nazwę ZWZ (Związek Walki Zbrojnej), ustalając że "wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią »Armię Krajową« podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy