Abp Skworc do dziennikarzy o budowaniu pokojowego świata w niespokojnych czasach

- Życzę, abyście w wartkim natłoku pracy redakcyjnej, umieli znajdować także chwile wytchnienia i ciszy. Jako chrześcijanie wierzymy, że prawdziwą ciszę może dać nam tylko Bóg, pod warunkiem, iż uznamy, że ma nam coś do powiedzenia - napisał do dziennikarzy abp Wiktor Skworc.

Z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i ludzi mediów, arcybiskup katowicki Wiktor Skworc skierował do dziennikarzy podziękowanie za ich pracę oraz za posługę słowem pisanym i mówionym. "Z podziękowaniem łączę życzenia, abyście przekazywanym słowem budowali dobro wspólne, co dokonuje się zawsze, kiedy zwyciężają fakty, a nie ich interpretacja" - napisał.

Zwrócił uwagę, że wszyscy powinni - mówiąc i pisząc w tych niespokojnych czasach - współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata. Zaczyna się to od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, dziennikarskim środowisku i społeczeństwie aż po relacje między narodami i między państwami.

"Wiedząc jak bardzo wymagające są Wasze obowiązki, życzę, abyście w wartkim natłoku pracy redakcyjnej, umieli znajdować także chwile wytchnienia i ciszy. Jako chrześcijanie wierzymy, że prawdziwą ciszę może dać nam tylko Bóg, pod warunkiem, iż uznamy, że ma nam coś do powiedzenia" - stwierdził.

Zacytował w tym kontekście "Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły: "Bo jesteś samą Ciszą, wielkim Milczeniem, uwolnij mnie już od głosu, a przejmij tylko dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach". "Oby z wyboru i daru ciszy oraz milczenia rodziły się słowa i teksty charakteryzujące się kompetentną rzetelnością i blaskiem prawdy" - napisał.

Pełny tekst Słowa Arcybiskupa Katowickiego z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - poniżej.

Szanowni Dziennikarze i Redaktorzy!

Z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i ludzi mediów, przesyłam Wam podziękowanie za Waszą codzienną pracę, za posługę słowem pisanym i mówionym.

Z podziękowaniem łączę życzenia, abyście przekazywanym słowem budowali dobro wspólne, co dokonuje się zawsze, kiedy zwyciężają fakty, a nie ich interpretacja.

Wiedząc jak bardzo wymagające są Wasze obowiązki, życzę, abyście w wartkim natłoku pracy redakcyjnej, umieli znajdować także chwile wytchnienia i ciszy. Jako chrześcijanie wierzymy, że prawdziwą ciszę może dać nam tylko Bóg, pod warunkiem, iż uznamy, że ma nam coś do powiedzenia. Przypomina o tym ostatnia strofa „Pieśni o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły:

„Bo jesteś samą Ciszą, wielkim Milczeniem, uwolnij mnie już od głosu, a przejmij tylko dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach”.

Oby z wyboru i daru ciszy oraz milczenia rodziły się słowa i teksty charakteryzujące się kompetentną rzetelnością i blaskiem prawdy. Razem z papieżem Franciszkiem proszę włączcie się swoim dziennikarskim rzemiosłem – w „rzemiosło” pokoju, które niech angażuje każdego z Was osobiście. Bo wszyscy mogą i powinni – mówiąc i pisząc w tych niespokojnych czasach – współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata: począwszy od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, dziennikarskim środowisku i społeczeństwie aż po relacje między narodami i między państwami.

Sprawie pokoju służy też przyjęcie zasady podanej przez Waszego patrona, św. Franciszka Salezego, iż „rozsądne milczenie zawsze jest lepsze, niż nierozsądne mówienie prawdy”.

Życzę Wam nieustannego zachwytu i szacunku dla słowa, wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, a w tym pandemicznym czasie zdrowia, cierpliwości i trwania w nadziei.

Modlę się z Wami i za Was, i błogosławię w imię Słowa, które „stało się Ciałem i zamieszkało miedzy nami” (J 1,14).  

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Katowice, 24 stycznia 2022, we wspomnienie św. Franciszka Salezego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..