Aż siedem Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja działa w archidiecezji katowickiej. Ich członkowie zebrali się na Dniu Jedności.
Spotkanie odbyło się w Rybniku-Chwałowicach w święto św. Andrzeja. – Andrzej przyprowadził Piotra do Jezusa. Mniejszy przyprowadził większego. My też liczymy na to, że uda nam się przyprowadzić do Pana Jezusa kogoś większego od nas, kto będzie lepiej głosił Ewangelię – tłumaczą ludzie z SNE.
Wszystkie te wspólnoty realizują wspólny program formacyjny. – Niektóre z tych szkół mają swoje filie w różnych miejscach. Jesteśmy więc obecni w dwudziestu parafiach – mówi ks. Bogdan Kania, odpowiedzialny za Nową Ewangelizację w archidiecezji katowickiej.
Świeccy z Ewangelią
W spotkaniu 30 listopada wzięły udział także Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) z Cieszyna i Bielska. – Dzień Jedności zrodził się przed pięciu laty po to, żebyśmy coś razem zrobili, a przede wszystkim spotkali się razem przy Panu Jezusie – mówi ks. Bogdan Kania.
Pierwsze SNE powstały w archidiecezji katowickiej w 2012 r. w Rudzie Śl. i w Rybniku. – Widzieliśmy już wtedy, że osoby, które przychodzą do tych szkół, zmieniają swoje życie. Ta zmiana oddziałuje także na ich rodziców i dzieci, na pracę i na dom, na środowisko, w którym żyją, na przyjaźnie, które zawierają. Ten przewrót w życiu zawdzięczają doświadczeniu Pana Jezusa – wskazuje ks. Kania. Wyznaje, że jest pod wrażeniem, gdy świeccy, kształtujący się w SNE, idą z Dobrą Nowiną w miejsca, gdzie nie mają szans dotrzeć księża, do ludzi żyjących z dala od Kościoła.
Szkoły prowadzą weekendowe kursy ewangelizacyjne dla wszystkich chętnych. Aby się na nie zapisać, nie musisz nawet wierzyć w Boga – wystarczy, że chcesz dowiedzieć się czegoś o wierze, poznać ABC chrześcijaństwa. Pierwszy z serii kursów, który nazywa się „Nowe Życie”, często okazuje się dla takich kursantów bardzo odkrywczy. Nie tylko zresztą dla nich, bo to kurs także dla praktykujących katolików, którzy szukają czegoś więcej, chcą odnowić swoje chrześcijaństwo, na nowo zapłonąć. – Zapraszamy, bo to jest nowe doświadczenie życia z Panem Bogiem – mówi ks. Bogdan Kania.
Po „Nowym Życiu” można skorzystać z kolejnych kursów. Mogą one pomóc we wchodzeniu coraz głębiej w relację z żywym Bogiem. Drugi w kolejce jest kurs „Emaus”, poświęcony przede wszystkim Biblii, dalej „Jan”, „Jezus w czterech Ewangeliach”, „Historia Zbawienia”, „Mojżesz” i inne.
– W czasie pandemii wiele szkół zaczęło też robić różne rekolekcje online, nawet kursy „Nowe Życie” i „Emaus” – mówi ks. Kania.
Głoś prawdę światu
Mszy św. w czasie Dnia Jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. – Możemy być przytłoczeni, kiedy słyszymy o apostazji wielu ludzi w naszych czasach, wyrażającej się w deklaracjach albo w postawach życiowych. Dotyka to szczególnie pokolenia ludzi bardzo młodych – mówił w homilii. – Często współczesny katecheta może czuć się trochę jak Paweł na Areopagu. Głoszenie słowa Bożego młodym ludziom nie jest takie proste, a nieraz wymaga wielkiej determinacji wiary – stwierdził. –
Można by teraz przejść do narzekania, że czasy, w których przyszło nam żyć, nie są proste i łatwe. Nasila się laicyzacja czy dechrystianizacja, wynikająca w naszej części świata także z dobrobytu, który często czyni serce człowieka ospałym, nieco zamkniętym na działanie Ducha Świętego – zauważył.
Zapytał jednak, kiedy były łatwe czasy. – Czy wtedy, gdy św. Andrzej był przybijany do krzyża? Gdy chrześcijanie byli rzucani na pożarcie lwom w Koloseum? Czy może wtedy, kiedy tysiące księży było zabijanych w obozach lub jak najmłodszy błogosławiony, ks. Jan Macha, byli zabijani na gilotynie za to, że pomagali ludziom dotkniętym biedą? Wtedy było łatwo? – pytał.
Wskazał, że nie możemy być więksi od naszego Mistrza, który też był prześladowany. – Każde pokolenie musi zmierzyć się z walką duchową – powiedział.
Zacytował słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: „Jeżeli ustami swymi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych, osiągniesz zbawienie”. – To jest najważniejsza prawda, którą mamy objawić światu – stwierdził.
Szkoły Nowej Ewangelizacji
SNE Jezusa Miłosiernego – Rybnik-Chwałowice; jezusmilosierny.pl SNE Rafael – Ruda Śląska, Mysłowice, Świętochłowice; werafael.pl SNE Chrystusa Króla – Katowice, kaplica św. Barbary przy SCC/kościół Mariacki; snekatowice.pl Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody – Pszczyna, Katowice, Bielsko-Biała; secim.pl SNE Jezusa Zmartwychwstałego – Knurów, parafia Świętych Cyryla i Metodego; cmknurow.pl/go_sne.php SNE Zacheusz – Katowice-Panewniki, Chorzów, Cieszyn; zacheusz.org SNE św. Marka Galilea – Tychy, Mikołów, Ćwiklice; slask.galilea.pl
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się