Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Abp Skworc: Niech górniczy trud i wysiłek znajdują uznanie i należny szacunek

– Aby wasz górniczy trud i wysiłek znajdowały uznanie i należny zawsze szacunek w oczach rządzących i całego społeczeństwa – takie życzenia złożył w Radiu eM górnikom w przededniu wspomnienia św. Barbary abp Wiktor Skworc. Życzył też, by górnicy chronili wartości zakorzenione na górnośląskiej ziemi: wiarę, rodzinę, niedzielę, zakład pracy.

– Niech dobry Bóg za pośrednictwem św. Barbary udziela wam wszystkim pomocy i bezpieczeństwa – mówił też metropolita katowicki. Zachęcił do udziału osobistego lub za pośrednictwem transmisji (także w Radiu eM) w Mszy św. barbórkowej w niedzielę (5.12) o godz. 13.00, której będzie przewodniczył w katowickiej katedrze.

Abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na znów obowiązujące limity liczby osób na Mszach św. w kościołach, spowodowane pandemią. Podkreślił, że nie dotyczą one osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. W związku z tym, jak zaznaczył, nie ma na tym etapie potrzeby wprowadzania dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.

Metropolita wskazał na potrzebę spotkań duszpasterzy z wiernymi w ramach odwiedzin kolędowych, których forma w tym roku w archidiecezji katowickiej zależy od decyzji poszczególnych proboszczów w porozumieniu z radami parafialnymi. Podkreślił, że odwiedziny w domach niosą ze sobą błogosławieństwo domu i mieszkańców. Mogą też być elementem synodalnego wysłuchiwania parafian. – To jest wielka rzecz, że przed kapłanem otwierają się mieszkania, otwierają się ludzie –powiedział.

Nawiązując do obchodzonego w niedzielę (5.12) Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, abp Skworc przypomniał, że ideą tego dnia jest pomoc Kościołom, które odrodziły się w krajach byłego ZSRR. Zwrócił też uwagę na dzisiejsze (3.12) wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, co kieruje naszą uwagę na Kościół w Chinach.

Posłuchaj "Rozmowy poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy