Andrzej Rozpłochowski w ciężkim stanie w szpitalu

Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności, przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 roku, w ciężkim stanie trafił do szpitala covidowego.

Sygnatariusz porozumienia katowickiego - jednego z porozumień sierpniowych 1980 r. - Andrzej Rozpłochowski w ciężkim stanie trafił do pełniącego funkcję placówki covidowej Szpitala MSWiA w Katowicach - potwierdził w środę jego przyjaciel Eugeniusz Karasiński.

- Wieści niestety nie są dobre. Andrzej jest w stanie śpiączki farmakologicznej, zaintubowany. Dziś rano odbyła się Msza w intencji jego ozdrowienia z udziałem przyjaciół. Odprawił ją ks. Stanisław Puchała - duszpasterz naszego stowarzyszenia i kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności - powiedział Eugeniusz Karasiński, który jest przewodniczącym Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Andrzej Rozpłochowski, wyróżniony ostatnio tytułem Człowieka Roku 2020 "Tygodnika Solidarność", w 1980 r. jako pracownik Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. w imieniu protestujących podpisał ze stroną rządową porozumienie katowickie.

To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że porozumienia gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.

Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o "próbę obalenia siłą ustroju PRL". Był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r. Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażuje się m.in. w upamiętnianie historii "Solidarności", zabiera głos w debacie publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..