Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kard. Marcello Semeraro po beatyfikacji ks. Jana Machy: do Rzymu wracam duchowo ubogacony

O błogosławionym ks. Janie Masze i o tym czym jest świętość mówi Kardynał Marcello Semeraro. W rozmowie z ks. dr. Tomaszem Wojtalem podzielił się swoimi wrażeniami po beatyfikacji śląskiego kapłana-męczennika.

Kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o wrażeniach po beatyfikacji bł. Ks. Jana Franciszka Machy: (w rozmowie z ks. dr. Tomaszem Wojtalem, rzecznikiem archidiecezji katowickiej):

"Każda beatyfikacja jest zawsze niczym iskra świętości, którą można uchwycić. Do Rzymu wracam duchowo ubogacony. Przede wszystkim dzięki dostrzeżeniu wewnętrznej harmonii w dążeniu do świętości, wyrażonym w życiu ludu Bożego, który odnajduje się w tym – niewątpliwie dramatycznym – świadectwie [męczeństwa ks. Jana]. Pokazuje to, raz jeszcze, że w świetle zmartwychwstania nie ma dramatycznych okoliczności, które mogłyby nas zniechęcić lub przeszkodzić nam w stawaniu się świadkami Chrystusa".                                                             

Kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o nowym Błogosławionym -  ks. Janie Franciszku Masze:

To co charakterystyczne w  świadectwie tego błogosławionego to fakt,  że pokazał –  to o czym czytamy w  Liście  św.  Jakuba – że nie  można powiedzieć,  że kochamy  Boga, którego  nie  widzimy, jeśli  nie kochamy bliźniego, którego widzimy.

Błogosławiony [ks. Jan Macha] został  skazany na śmierć za oddanie się na służbę bliźnim, powiedzielibyśmy za uczynienie daru z siebie.  To co charakterystyczne to fakt, że ten dar  z siebie  został dostrzeżony przez prześladowców – którzy przemocą chcieli zgładzić jego życie – nie jako altruizm czy wielkoduszność, ale został  dostrzeżony i właśnie przez to uznany za niebezpieczny,  jako świadectwo ukrzyżowanego  i  zmartwychwstałego Chrystusa.

Kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o tym czym jest świętość dzisiaj:

Dzisiaj, szczególnie na Zachodzie dostrzegamy silną pokusę rozdzielenia wiary od życia, słów  od  czynów. Tymczasem to właśnie przezwyciężenie tego rozdwojenia pomiędzy mówieniem a  działaniem czyni nas wiarygodnymi i prawdziwymi  świadkami Chrystusa

Świętość to nie jest wysiłek, świętość to  przede wszystkim odpowiedź. Jesteśmy niczym opiłki żelaza,  które przyciągane są przez silny magnes  -  silny magnes,  którym jest życie i świadectwo Chrystusa.

Słuchaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy