Nowy numer 23/2023 Archiwum

Konferencja nt. beatyfikacji ks. Jana Machy, bohatera narodowego, męczennika II wojny światowej

Dziś o godz. 12 rozpocznie się konferencja poświęcona sylwetce nowego polskiego męczennika za wiarę, a także prezentacja serwisu "Gościa Niedzielnego" - janmacha.gosc.pl.

Za miesiąc odbędzie się kolejna beatyfikacja na ziemi polskiej. 20 listopada w Katowicach zostanie wyniesiony na ołtarze ks. Jan Macha, śląski kapłan-męczennik, zgilotynowany w 1942 r. przez Niemców za niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Zobacz transmisję:

Konferencja prasowa poświęcona beatyfikacji ks. Jana Machy
Katolicka Agencja Informacyjna

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową, podczas której zostanie zaprezentowana sylwetka polskiego męczennika za wiarę oraz dokładne informacje na temat zbliżającej się beatyfikacji. Dziennikarz "Gościa" dr Andrzej Grajewski zaprezentuje z kolei serwis internetowy janmacha.gosc.pl, który powstał z okazji tego wydarzenia.

Czytaj też: Wymiar świętości ks. Jana Machy sprowadza się do heroicznej miłości bliźniego

W spotkaniu wezmą udział:

Abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki
Ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Katowickiej
Ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy
Dr Andrzej Grajewski, historyk, politolog, dziennikarz "Gościa Niedzielnego"
Prowadzący: Marcin Przeciszewski, KAI

Sługa Boży ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Działał w harcerstwie i innych organizacjach młodzieżowych. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz w Rudzie Śl. nawiązał łączność z polskim podziemiem i rozwinął działalność charytatywną wśród rodzin, dotkniętych skutkami i okupacji. 5 września 1941 r. został aresztowany przez gestapo. 17 lipca 1942 Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie na gilotynie, co wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dekret potwierdzający męczeństwo ks. Jana Machy, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 r. Beatyfikacja ks. Jana Machy odbędzie się 20 listopada br. w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast