W auli Wydziału Teologicznego w Katowicach odbyło się coroczne spotkanie kapłanów posługujących w szpitalach, hospicjach i innych placówkach opiekuńczo-leczniczych. Wziął w nim udział także metropolita katowicki.
Spotkanie rozpoczął ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Przypomniał, że posługa kapelana wobec chorego stoi w centrum misji Kościoła. - W naszej archidiecezji docieramy do wielu chorych. Są to konkretne łóżka, za którymi znajdują się konkretni chorzy: 11409 w szpitalach, 562 w hospicjach, 998 w domach pomocy społecznej, 790 w zakładach opiekuńczo-leczniczych - wyliczał.
Ksiądz Niesporek zachęcał, aby w przeżywanym aktualnie w Kościele Roku św. Józefa odkrywać duchowe ojcostwo wobec powierzonych chorych i personelu medycznego. - Jako kapelani mamy być cieniem Ojca Niebieskiego, mamy szczególnie docierać do tych, którzy w chorobie są pozbawieni nadziei, oczekują od nas słowa pociechy i wsparcia, a szczególnie pragną konkretnego spotkania z Chrystusem w Eucharystii, pokucie i namaszczeniu chorych - zaznaczył.
Słowo do kapelanów skierował metropolita katowicki, nawiązując do ich posługi w czasie trwającej pandemii. - W tym ostatnim okresie daliście dowód, że potraficie obejmować rzeczywistość "ojcowskim sercem". Zdajemy sobie sprawę, jak pandemia skomplikowała waszą posługę i jak bardzo ją utrudniła, a nawet czasem wręcz uniemożliwiła - zauważył. - Nade wszystko bardzo wam dziękuję za to, że mieliście odwagę posługiwać na oddziałach covidowych, mimo trudności i niedogodności.
Wraził wdzięczność za posługę wśród chorych na COVID-19, szczególnie w szpitalach tymczasowych w Centrum Kongresowym w Katowicach i na lotnisku w Pyrzowicach. - Posługa kapelanów w tych miejscach była bardzo ważna i wzmacniająca więzi społeczne. Myślę, że jako Kościół lokalny zdaliśmy egzamin - podkreślił.
Arcybiskup Skworc wspomniał także o rozpoczynającym się synodzie o synodalności, prezentując ogólne wytyczne na temat jego realizacji i zapraszając kapelanów do współpracy. Na zakończenie nawiązał do przyszłej beatyfikacji ks. Jana Machy. - To święto duchowieństwa i całej archidiecezji katowickiej. Czujcie się zaproszeni na tę uroczystość - zaapelował.
Uczestnicy spotkania wysłuchali zdalnego świadectwa Barbary Kocel-Jamroz, pracującej w szpitalu geriatrycznym w Lyonie, która podzieliła się swoim doświadczeniem posługi osoby świeckiej wśród chorych. Z kolei ks. prof. UŚ Antoni Bartoszek zaproponował wykład na temat relacji między duchowością w medycynie i duszpasterstwem chorych, a dr n. med. Marcin Świerad opowiedział o posłudze kapelana z perspektywy lekarza.
W archidiecezji katowickiej pracuje 65 kapelanów, wśród których 46 posługuje w szpitalach.
Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. ks. Tomasz Wojtal /Foto Gość