Reklama

Bieruń. 100. rocznica urodzin kard. Stanisława Nagyego (1921-2013)

Mszy św. w jego intencji przewodniczył abp Wiktor Skworc. Sprawowana była w czwartkowy poranek w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu - parafialnej wspólnocie tego wybitnego Ślązaka.

Kardynał Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym. W 1937 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. 8 lipca 1945 r. przyjął z rąk biskupa Stanisława Responda święcenia kapłańskie. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1948 r. Przez wiele lat był wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. W 1991 r. kard. Nagy przeszedł na emeryturę. 28 września 2003 r. papież Jan Paweł II za szczególne zasługi dla Kościoła nadał ks. profesorowi godność kardynalską. Dewizą kardynała są słowa: In Te Cor Iesu speravi (W Tobie, o Serce Jezusa, mą ufność złożyłem).

W 2012 r. został uhonorowany przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla województwa śląskiego”. "Dzieliłem śląski skomplikowany los, czego wyrazem są losy mojej rodziny. Mój ojciec walczył za Wilusia aż pod Verdun. Mój rodzony brat pod Górą św. Anny brał udział w III powstaniu w bitwie o wolność Śląska. Mój szwagier przeszedł dwa hitlerowskie fronty, żeby zawędrować do korpusu Andersa. Kuzyn trafił do Oświęcimia" – mówił wtedy 91-letni kard. Stanisław Nagy. "Niech Dobry Bóg błogosławi Śląsk, niech ma Bieruń w swojej opiece, niech ta ziemia, która niejedno przeszła i ma ogromne możliwości, je wykorzysta" – dodawał.

Zmarł 5 czerwca 2013 w Krakowie.

Przeczytaj również: Kardynał Nagy uhonorowany przez Sejmik

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..