150 żołnierzy dołączyło do śląskich terytorialsów

Ich przysięga odbyła się na rynku w Cieszynie. Dzięki temu w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy teraz prawie 1,6 tys. żołnierzy.

Kolejnych prawie 150 żołnierzy ukończyło szkolenia podstawowe i wyrównawcze, tym samym dołączając do grona śląskich terytorialsów. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie prawie 1600 żołnierzy.

Jak podkreślił podczas ostatniej przysięgi wojskowej dowódca 13 ŚBOT płk Tomasz Białas, w trakcie szkolenia podstawowego postanowienie rekrutów, a teraz już żołnierzy, by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, poddane było ciężkiej próbie. - Bardzo się cieszę, że zdaliście ją celująco. To dopiero początek waszej służby i przed wami stoją kolejne wyzwania. Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi, być może jeszcze cięższe, spowodują, że to, co dziś wydaje wam się trudne, za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę, jak wiele jeszcze musicie się nauczyć - zaznaczył płk Białas.

150 żołnierzy dołączyło do śląskich terytorialsów   Terytorialsom w czasie przysięgi towarzyszyli bliscy. 13 ŚBOT

Wojska Obrony Terytorialnej - jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych - powstały z początkiem 2017 roku. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Powstawanie brygad terytorialsów jest odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe, które ujawniły się w pierwszej fazie agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W razie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza tą strefą stanowić siłę wiodącą.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą. W jej skład, oprócz przewodników z psami, wchodzą planiści i nawigatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..