Ks. Roman Chromy: Rodzina zawsze pozostanie ważnym tematem na piekarskim wzgórzu

- Rodzina zawsze pozostanie ważnym tematem na piekarskim wzgórzu - powiedział w Radiu eM ks. dr Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Zaprosił do udziału w dorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do Matki Bożej w Piekarach Śl., która odbędzie się w niedzielę (22.08).

Zapowiadając wydarzenia najbliższej niedzieli, ks. Roman Chromy zaznaczył, że uroczystości będzie przewodniczyć i homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel, który w Konferencji Episkopatu Polski odpowiada za Radę ds. Rodziny i jest zaangażowany w Radę ds. Duszpasterstwa.

Tradycyjnie do pątniczek przemówi też Metropolita Katowicki, abp Wiktor Skworc, który – jak przypomniał ks. Chromy – troszczy się o sprawy społeczne, m.in. o chrześcijańskie świętowanie niedzieli i jej kulturowe znaczenie.

Nawiązując do doświadczeń ubiegłorocznych, kiedy pielgrzymki stanowe do Piekar Śl. z powodu pandemii koronawirusa odbywały się bez udziału rzesz wiernych, gość Radia eM powiedział: – Pojawia się pewien poziom tęsknoty. Potrzebujemy wspólnoty żywej, drugiego człowieka, spotkania twarzą w twarz. Łączy nas poczucie wspólnej przynależności, współodpowiedzialności i współuczestnictwa we wspólnocie Kościoła.

Tegoroczną Pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej rozpocznie o godz. 8.30 modlitwa różańcowa, początek Mszy św. o godz. 11.00. Z kolei w Radiu eM Studio Piekarskie wystartuje po godz. 9.00.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej podkreślił też potrzebę modlitwy, o którą apelował w uroczystość św. Jacka metropolita katowicki, czyli modlitwy za przyszłego arcybiskupa katowickiego, którego miałby powołać papież Franciszek jako arcybiskupa-koadiutora.

Odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, w pobliżu której koczują imigranci usiłujący dostać się na terytorium Polski, ks. Roman Chromy przypomniał nauczanie Kościoła, zgodnie z którym należy otoczyć opieką imigrantów. Podkreślił, że oczywiście Kościół funkcjonuje w zgodzie z polskim porządkiem prawnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..