Nowy numer 17/2024 Archiwum

Budowa węzła na Giszowcu - jest postęp

Do końca wakacji na budowanym węźle w Giszowcu zostanie oddany do ruchu 700 metrowy odcinek jezdni zachodniej Drogi Krajowej 86, prowadzącej z Katowic w stronę Tychów.

Wykonawca inwestycji, sopocka firma NDI, planuje też we wrześniu przekazać do użytkowania kierowcom łącznicę bezkolizyjną.

Połączy ona drogę krajową 86 z drogę krajową 81, która prowadzi stąd w stronę Mikołowa, Żor i Skoczowa.

„Osiemdziesiątka szóstka” to jedna z najczęściej użytkowanych dróg krajowych w Polsce. Przed rozpoczęciem prac każdego dnia przejeżdżało nią około 55 tysięcy pojazdów. W trakcie przebudowy wielkiego węzła w Katowicach-Giszowcu nie obyło się bez problemów - w czerwcu 2020 roku doszło tam do osunięcia ziemi przy jednym z wiaduktów.

- Aktualnie realizujemy budowę obu jezdni wschodnich Drogi Krajowej 86. Trwa też budowa, zaprojektowanych w ciągu tej drogi, trzech wiaduktów W2, W3 i W4. Wiadukty przebiegają nad liniami kolejowymi i nad ulicą Kolistą – mówi Adam Owsiany, dyrektor projektu w firmie NDI. - Poza tym wykonujemy dwa przejścia podziemne w technologii żelbetowej, monolitycznej – dodaje.

Zapowiada, że we wrześniu do ruchu zostanie oddana łącznica bezkolizyjna (łącząca DK-81 i DK-86) umożliwiająca wjazd z ulicy 73 Pułku Piechoty na ulicę Pszczyńską w kierunku na Tychy, a już do końca wakacji 700-metrowy, odcinek jezdni zachodniej DK-86 w stronę Tychów, od wiaduktu nad ulicą Kolistą do skrzyżowania z ulicą Górniczego Stanu.

W czasie prowadzonych prac stosowane są najnowocześniejsze technologie. W ubiegłym tygodniu zakończyło się wzmacnianie podłoża w rejonie wiaduktu drugiego – wykorzystywana jest tam innowacyjna metoda tzw. „trench-mix”. W podobny sposób wzmocnione zostało również podłoże przy wiadukcie trzecim. - Zastosowaliśmy nowatorską metodę, która polega na wzmocnieniu gruntu poprzez wgłębne mieszanie urządzeniem o nazwie „trenczer”. Urządzenie to miesza zaczyn cementowy wraz z urobkiem – mówi Robert Tuleta kierownik robót mostowych z firmy NDI - Zależało nam na dostosowaniu metod robót do warunków terenowych. Tutaj, gdzie mamy do czynienia ze znacznym uwarstwieniem podłoża gruntowego, wykorzystana technologia jest najskuteczniejsza, bo dzięki niej uzyskamy jednolity materiał cementowo-gruntowy.

W ten sposób wykonywane są panele grunto-betonowe pod każdym z przyczółków i filarów mostowych. Zaprojektowane głębokości wzmocnień wynoszą od 4 do 9 metrów.

Na realizowanej inwestycji stosuje się kilka sposobów wzmocnień słabego podłoża. Oprócz innowacyjnego „trench – mix” wykorzystuje się także kolumny DSM oraz tradycyjną wymianę gruntu (zastosowano je np. na żelbetowych przejściach podziemnych)

- Z kolei na odcinkach drogowych, w ramach robót dodatkowych, realizujemy wzmocnienie istniejącego nasypu DK 86 za pomocą kolumn DSM. Wzmocnienie to sięga głębokości do 14 metrów, a projektowana długość kolumn to 14 tysięcy metrów. To praca na najbliższe dwa miesiące – tłumaczy Adam Owsiany, dyrektor projektu w firmie NDI.

Prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Zrealizowano już m. in. budowę obu jezdni drogi krajowej 81 o długości 1 km. - Jesteśmy na ostatnim etapie przełączeń magistrali wodociągowej, która jest własnością Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. W ramach tej inwestycji przebudowujemy sieć na długości ponad 1300 metrów. Jesteśmy w ostatniej fazie prac, w węźle W4 – mówi Adam Owsiany. Magistrala ta przebiega z południa na północ, zasilając kilka miast aglomeracji górnośląskiej.

Koszt całej inwestycji sięga 247,5 milionów, z czego 210 milionów to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa węzła na Giszowcu - jest postęp   UM Katowice Budowa węzła na Giszowcu - jest postęp   UM Katowice Budowa węzła na Giszowcu - jest postęp   UM Katowice
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy