Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rybnik. Juliusz będzie wyremontowany

Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę i modernizację zabytkowego budynku "Juliusz". Jest szansa, że już za rok rybniczanie zobaczą kolejny zrewitalizowany zabytek.

Modernizacja budynku obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, czy elewacyjne.

Docelowo w wyremontowanym "Juliuszu" ma powstać ekspozycja opowiadająca o przyrodzie Górnego Śląska. Planowana adaptacja obiektu zakłada utworzenie edukatorium prezentującego dziedzictwo kulturowe miasta i regionu.

- Zarówno stan techniczny poszczególnych budynków, jak i ich zabytkowy charakter sprawiają, że przywrócenie temu miejscu należnej świetności to operacja skomplikowana i niezwykle kosztowna - mówi  Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Na szczęście nasza determinacja w poszukiwaniu pozabudżetowych środków finansowych na remont dawnego szpitala, zaowocowała powolną, choć konsekwentną realizacją planu przywrócenia mieszkańcom Rybnika całego zabytkowego kompleksu i sprawienia, by to miejsce zaczęło tętnić życiem, stając się ozdobą śródmieścia.

Kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera zwany po prostu „Juliuszem”, powstał na przełomie XIX/XX wieku. Składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonu Juliusz, pawilonu Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego. 

Częścią „Juliusza” jest również górująca nad całym kompleksem piękna bryła dawnej, zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej właścicielem jest Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto.

Sam pawilon „Juliusz” to największy i najstarszy z  zabytkowych budynków tworzących kompleks. Jego długo oczekiwany remont to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską (zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama