Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pomoc dla bezdomnych przygotowała śląska Pomoc Maltańska

Pomoc dla bezdomnych z Katowic i Andrychowa, w tym blisko 400 pakietów higienicznych, przywiozła do Katowic ze swojego oddziału w Nysie Pomoc Maltańska.

Pakietów, zapakowanych osobno dla mężczyzn i kobiet, jest łącznie 378. W każdym  znajduje się żel, pasta do zębów, szczoteczka, mydło oraz środki odświeżające. Fundacja Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna przywiozła ze swojego oddziału w Nysie także 228 litrów soków oraz 100 litrów płynów do dezynfekcji.

- Część darów zostanie przekazana dla ubogich którymi opiekują się Siostry Misjonarki Miłości w Katowicach. Pozostała część trafi do uczestników V Światowego Dnia Ubogich Katowicach, które gromadzi ok. 300 osób bezdomnych, ubogich. Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich wydarzenie będzie finansowo wspierane przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach - mówi Marek Grzymowski, skarbnik fundacji, członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. 

Z Niemiec do Nysy

Dary dla nyskiego oddziału Pomocy Maltańskiej od wielu lat organizuje Bernard Serwuszok. Z pochodzenia Ślązak mieszkający na stale w Niemczech, działający w partnerskim oddziale Zakonu Maltańskiego  w Vechcie.

 - Do naszego oddziału kilka razy w roku przyjeżdża tir ze sprzętem medycznym, a wraz z nim kilka ton żywności. Dary według potrzeb bezpłatnie rozdawane są do Domów Pomocy Społecznej w Nysie, schronisk dla bezdomnych i placówek edukacyjnych w powiecie. Dużą zasługą w ponad 20 letniej działalności oddziału jest współpraca i życzliwość lokalnego samorządu - podkreśla Piotr Przybyłowski, komendant oddziału w Nysie, wolontariusz od 2018 roku. W nyskim oddziale działa 10 wolontariuszy, głównie lekarze, ratownicy medyczni i kadeci.

Duże pudła nosił i układał w maltańskim busie Karol Płaszczyk, kadet Zakonu Maltańskiego z Siemianowic Śląskich. Mimo młodego wieku ma już kilkuletni staż formacji duchowej i pomocy charytatywnej. Na co dzień jest uczniem Śląskich Zakładów Technicznych, a od niedawna animatorem Duszpasterstwa Ministrantów.

Wsparcie jedzie do Katowic

Szacunkowo wartość przekazanych darów z nyskiego oddziału dla Katowic to ok. 11,5 tys. zł. Dary mogą posłużyć dla 500-600 osób potrzebujących w Andrychowie i w Katowicach.

W okresie pandemii COVID-19 Fundacja Maltańska - Służba Medyczna w Katowicach przekazała dwie kuchnie gazowo elektryczne dla Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach oraz blisko dwie tony żywności. Fundacja doposażyła również kuchnię dla Klubu Wysoki Zamek w Katowicach, który w ramach akcji społecznej „Zupa w Kato” w każdy czwartek wydaje dla ok. 100 bezdomnych ciepłą zupę.

W lutym przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice Maltańczycy zorganizowali akcję „Światowy Dzień Chorego w czasie COVOD-19”. Blisko sto osób w kryzysie otrzymało ciepły poczęstunek oraz pakiet medyczny. Lekarze i ratownicy medyczni udzielali dla osób bezdomnych porad profilaktyki zdrowotnej.

Wolontariusze z Andrychowa również wspierają ośrodek dla osób bezdomnych. W okresie wielkanocnym zorganizowali świąteczny poczęstunek i paczki żywnościowe. Swoją karetką przewożą seniorów którzy mają problem z dotarciem do punktów szczepień. W lipcu lekarze i ratownicy w asyście karetki będą służyć pielgrzymom na szlaku do Jasnej Góry.

Działania charytatywne fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna można obserwować na stronie internetowej www.pomocmaltanska.org oraz na Facebooku. Znajdziesz tam także informację, jak te działania wspierać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama