W wydarzeniu, które odbyło się w Domu Ludowym w Radziechowach, uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Beata Białowąs i radni wojewódzcy, Agnieszka Biegun i Ewa Żak, a także przedstawiciele Związku Podhalan i wójt gminy Radziechowy Wieprz, Maciej Mika.
- Województwo śląskie to region niezwykle różnorodny, a mieszkańcy tych ziem są silnie związani ze swoją historią, tradycją i kulturą. Wspieramy ich w kultywowaniu tych wartości i jesteśmy dumni z wkładu Górali w rozwój Polski i regionu. Ta różnorodność motywuje i rozwija, chcemy budować na tej różnorodności i promować ją. Ta energia, która stąd płynie daje nam siłę i pozwala kultywować piękne tradycje, przyciągać i dzielić się tym dobrem. Inwestujemy w kulturę, infrastrukturę w subregionie południowym, chcemy rozwijać tę przestrzeń, by służyła mieszkańcom i turystom, którzy bardzo chętnie odwiedzają nasz region - mówił marszałek Jakub Chełstowski, który wręczył uczestnikom konferencji ciupagi, symbol związany z Rokiem Górali w województwie śląskim.
Warto przypomnieć, że rok 2021, uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, został ogłoszony Rokiem Górali w Województwie Śląskim. Wśród najważniejszych wydarzeń odbywających się w tym czasie są wystawy związane z tradycjami góralskimi w regionie, koncerty, warsztaty i wydarzenia plenerowe, w tym Majówka na Magurce Wilkowickiej i Redyk na Buczu, czyli tradycyjne "miyszanie owiec", któremu będą towarzyszyć występy artystyczne, pokazy, warsztaty oraz regionalna kuchnia.
- Bardzo się cieszę, że inaugurujemy dziś ten ważny rok. Górale to wyjątkowi ludzie, którzy dbają o rodzinę, tradycję, wiarę i dziedzictwo przodków. Wierzę, że to będzie bardzo dobry rok dla górali i dla całego województwa śląskiego. Przed nami wiele wydarzeń, dzięki którym będziemy mogli bliżej przyjrzeć się tradycji i kulturze tego subregionu, wesprzeć turystykę, która ucierpiała najbardziej w trakcie pandemii - tłumaczyła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
- To ogromna radość, że mamy takie wsparcie ze strony zarządu województwa, sejmiku i instytucji z regionu i możemy dziś mówić wspólnie, jednym głosem. Turystyka i kultura są niezwykle ważne, ale najważniejsze, że mamy okazję wspólnie świętować i budować markę "śląskie" - mówił Bogusław Lalik, koordynator Roku Górali.