Nowy numer 48/2023 Archiwum

Rybnik. Trzy "kaczkomaty" stanęły nad Nacyną

"Nie futruj ptoków chlebym" - apelują przedstawiciele Rybnika. Dlatego wzdłuż bulwarów nad Nacyną stanęły trzy ptasie bufety. To automaty, w których można kupić karmę do karmienia rzecznego ptactwa.

Najczęściej spotykane nad Nacyną ptaki to oczywiście kaczki, ale nie brak i łabędzi czy innego ptactwa wodnego. Spacerowicze chętnie je dokarmiają, nie zawsze jednak robią to z pożytkiem dla ptaków. Warto pamiętać, że karmienie ptaków wrzucanym do wody pieczywem poważnie szkodzi ich zdrowiu, powodując schorzenia układu pokarmowego, wady zwyrodnieniowe piór czy zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, a w konsekwencji również śmierć.

- Jeśli więc komuś leży na sercu dobro nadnacyńskich ptaków, najlepszym sposobem ich dokarmiania będzie skorzystanie z ptasiego bufetu. Za kwotę 2 zł można pobrać porcję ziaren, a potem wysypać pokarm na brzeg rzeki - przekonują przedstawiciele Urzędu Miasta w Rybniku.

"Kaczkomaty" to nie tylko możliwość zakupu ziarna. Każde urządzenie jest jednocześnie oklejone infografiką, która wprowadza prawidłowe nawyki związane z dokarmianiem ptactwa. Dowiemy się z niego m.in. czym wolno, a czym nie wolno karmić ptaków, jak robić to dobrze i w jakich okresach. 

 Co ważne, Miasto nie ponosi kosztów tych urządzeń - firma, która je ustawiła, płaci Miastu za dzierżawę terenu, na którym stoją "kaczkomaty". Projekt ten z sukcesem został już wdrożony w kilku miastach, takich jak m.in. Rumia, Reda, Ostróda czy Suwałki. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością, a jej wymiernym efektem jest zauważalny spadek nieprawidłowego dokarmiania ptactwa.     

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy