Nowy numer 15/2024 Archiwum

Archidiecezja. Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

W czwartek 29 kwietnia Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Z tej okazji o godz. 18 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Msza św. będzie transmitowana przez Radio eM (107,6 FM) oraz w internecie na kanale YouTube katowickiej katedry.

13 czerwca 1999 r. w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 księży męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Wśród nich na ołtarze zostało wyniesionych sześciu kapłanów pochodzących ze Śląska. Są to:

  • bł. Emil Szramek, ksiądz diecezjalny, zmarł 13 stycznia 1942 r. w Dachau,
  • bł. Józef Czempiel, ksiądz diecezjalny, zmarł 4 maja 1942 r. w Dachau,
  • bł. Ludwik Mzyk, werbista, zmarł 20 lutego 1940 r. w Poznaniu,
  • bł. Alojzy Liguda, werbista, zmarł 23 stycznia 1898 r. w Dachau,
  • bł. Józef Cebula, oblat, zmarł 28 kwietnia 1941 r. w Mauthausen-Gusen,
  • bł. Stanisław Kubista, werbista, zmarł 26 kwietnia 1940 r. w Sachsenhausen.

W najbliższym czasie planowana jest beatyfikacja jeszcze jednego zamordowanego w czasie II wojny światowej śląskiego kapłana ks. Jana Franciszka Machy, zabitego w katowickim więzieniu 3 grudnia 1942 r.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Ustanowiony został w 2002 przez Konferencję Episkopatu Polski, przypada w rocznicę wyzwolenia w roku 1945 niemieckiego obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Dachau, w którym więzieni byli i mordowani duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni. Przyjmuje się, że było ich prawie 3000 z całej Europy, z czego niemal 2600 to księża katoliccy. Byli wśród nich biskupi, księża, diakoni i zakonnicy. Ogromną grupę, prawie 1800 więźniów, stanowili duchowni z Polski. Niemieccy naziści zamordowali prawie 870 z nich.

Szczególnym miejscem corocznych obchodów jest narodowe sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Tamtejsze uroczystości są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy