Nowy numer 23/2023 Archiwum

Region. Powstał punkt informacyjny dla cudzoziemców

Pomoc w uzyskaniu dostępu do służby zdrowia, informacje o szkoleniach językowych czy ofercie świadczeń oferowanych przez Miasto. To tylko kilka przykładów zadań, jakie realizowane będą przez punkt informacyjny dla cudzoziemców w Katowicach.

Katowice są miastem otwartym na wszystkich, bez względu na narodowość czy wyznanie. Każdego roku przyjeżdża do nas wielu cudzoziemców do pracy, na studia lub w innym celu. Chcemy, aby mogli poczuć się w Katowicach dobrze, dlatego z myślą o cudzoziemcach chcemy powołać do życia specjalny punkt informacyjny. Ma to być miejsce, które ułatwi im aklimatyzację w mieście. W punkcie uzyskają niezbędną pomoc dotyczącą m.in. meldunku, zatrudnienia, dostępu do służby zdrowia czy szkoleń językowych, jak również dostępu do oferty kulturalnej Katowic - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Punkt informacyjny dla cudzoziemców powstał w lokalu udostępnionym przez Miasto przy ulicy Młyńskiej 5.

- Bardzo się cieszymy, że to właśnie nam powierzono zadanie prowadzenia tego punktu. Wiemy, że cudzoziemcy przyjeżdżający do Katowic często nie wiedzą, gdzie się udać, aby załatwić konkretną sprawę. Będziemy im pomagać, kierować w odpowiednie miejsca i pomożemy z formalnościami. Nasi pracownicy posługują się językami: ukraińskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim, co pomoże w kontaktach z osobami, które nie mówią po polsku - mówi Iwona Sosnowska-Wieczorek, prezes Fundacji In Corpore.

W grudniu 2020 został ogłoszony konkurs na prowadzenie punktu informacyjnego dla cudzoziemców.

- Fundacja In Corpore została wyłoniona w otwartym konkursie ofert. Organizacja spełniła wszystkie kryteria konkursowe i dlatego to właśnie im powierzyliśmy zadanie utworzenia tego punktu. Jako miasto przeznaczyliśmy dotację w wysokości 60 tys. złotych na realizację tego zadania. Punkt ma być czynny przez pięć dni w tygodniu, co najmniej przez 5 godzin dziennie - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału PolitykiSspołecznej, i przypomina, że to kolejne działanie realizowane w Katowicach przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Dzięki zaangażowaniu Fundacji Wolne Miejsce i środkom przekazanym z budżetu Miasta w Katowicach ruszył sklep socjalny, na podobnych zasadach opiera się również współpraca z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej, która zaangażowania jest w Katowickie Centrum Seniora czy też usługi „Złotej Rączki”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast