O nowych postaciach i Radzie Panteonu mówią dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec oraz Izabela Kośmider, specjalista ds. merytorycznych.
Marta Sudnik-Paluch: Uważny przechodzień obok katedry Chrystusa Króla dostrzeże działania związane z powstawaniem Panteonu Górnośląskiego. Jednak wielu pewnie zadaje sobie pytanie, co dzieje się w środku.
Ryszard Kopiec: Dokładnie 7 stycznia ekipa budowlana weszła na budowę. Od tego czasu prowadzone są roboty wyburzeniowe, budowlane, instalacyjne. Po kolei będziemy oddawać poszczególne sale tak, aby przygotować miejsce dla kolejnych grup pracowników, związanych z wykonaniem scenografii wystawy.
Przetarg na jej wykonanie ogłoszono w połowie kwietnia. To zamówienie publiczne o zasięgu europejskim; w ciągu 35 dni powinno być rozstrzygnięte, zgodnie z przepisami unijnymi. Wtedy ekipy odpowiadające za scenografię będą mogły wejść do sal „opuszczonych” przez wykonawcę robót budowlano-instalacyjnych. Na razie wygląda na to, że terminy nie są zagrożone. Izabela Kośmider: Działalność merytoryczną prowadzimy właściwie od przełomu października i listopada. Mowa o mobilnych wystawach czasowych przypominających H. M. Góreckiego w 10. rocznicę jego śmierci, biografię ks. J. Machy czy o obecnej ekspozycji o ks. F. Blachnickim. W planach są kolejne dwie, ale na razie nie będziemy zdradzać szczegółów. Mamy na naszym koncie reprint doktoratu ks. Emila Szramka „Śląsk jako problem socjologiczny”. Ponieważ naszym celem jest działalność edukacyjna, organizujemy konkursy, które mają inspirować do poznawania historii regionu. Jeden skierowany został do uczniów szkół średnich, drugi – do studentów i doktorantów.
Jak dużą swobodę będą mieć twórcy scenografii?
R.K.: Musimy się cofnąć do początków powstawania inwestycji. Wtedy przygotowywany był projekt budowlany i projekt scenografii. Równolegle ruszyły prace badawcze nad „Leksykonem Panteonu Górnośląskiego”. Bez niego nie moglibyśmy działać na innych polach. Przypomnę, że opracowaniem „Leksykonu” zajął się zespół naukowców pod kierunkiem ks. prof. Henryka Olszara i dr Aleksandry Kłos-Skrzypczak. Te osoby przygotowały nam biogramy 158 postaci. Wiedząc, że to może niezadowalająca liczba, przewidujemy rozszerzanie tego zakresu przez organizację sympozjów branżowych. I.K.: Planujemy w tym roku dwa takie wydarzenia. Pierwsze to sympozjum medyczne. Mieliśmy je zaplanowane na 22 marca, niestety z powodu wprowadzenia lockdownu zostało ono przełożone na czas bardziej sprzyjający tego typu wydarzeniom. Współorganizatorami są Śląska Izba Lekarska i Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego. Do udziału zaprosiliśmy reprezentantów zawodów medycznych, m.in. fizjoterapeutów, ratowników medycznych. Bardzo pozytywnie zareagowała Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położonych oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Zaproponowali swoich kandydatów. To umożliwi rozszerzenie spektrum postaci związanych z zawodami medycznymi. R.K.: Porządkujemy sposób włączania kolejnych nazwisk. Uznaliśmy, że najlepszą metodą będą badania środowiskowe. Powstałe w ten sposób kandydatury będzie następnie weryfikował pod względem zgodności z ustawą dekomunizacyjną IPN. Na samym końcu działanie będzie podejmować Rada Panteonu, która została ostatnio powołana, bądź, zgodnie z postanowieniem Rady, specjalnie do tego celu powołana kapituła.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się