Nowy numer 39/2023 Archiwum

Licealistki z Katowic i Lubina najlepsze wśród 285 recytatorów z całej Polski

Aleksandra Pela z X LO im. I. J. Paderewskiego w Katowicach oraz Zuzanna Wojtuściszyn z I LO im. M. Kopernika w Lubinie wygrały VII ogólnopolski konkurs recytatorski "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück", organizowany w Rudzie Śląskiej.

Aleksandra Pela z X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach zwyciężyła w kategorii "Proza". Zuzanna Wojtuściszyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie zdobyła pierwsze miejsce w kategorii "Poezja".

Zwycięskich recytacji można posłuchać na profilu "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek FKL Ravensbrück" w serwisie Facebook.

Aleksandra Pela recytowała wspomnienia Urszuli Wińskiej, nauczycielki z Bochni, która przybywała w niemieckim obozie w Ravensbrück od 1941 do 1945 roku. Uczennica wybrała fragment o powrocie Urszuli, wymizerowanej pobytem w lagrze, do domu Bochni. To działo się 15 maja 1945 roku. Aleksandra recytowała: "Andrzejek spał jeszcze w tym samym łóżeczku, w którym go zostawiłam, kiedy mnie aresztowano. Nie chciał uwierzyć, gdy go budzono. Podniósł głowę i powiedział »Pani nie jest moją mamą! Pani nie jest podobna do mamy z portretu«. Chciał dowodu. Miałam na szczęście jego fotografię, którą podstępnie, jako kolorową kartkę z życzeniami imieninowymi, przysłano mi do obozu. Uwierzył. Rzucił mi się na szyję i powiedział: »Już mi nic nie brakuje do szczęścia«".

Zuzanna Wojtuściszyn z Lubina przejmująco wyrecytowała wiersz Teresy Bromowiczowej, która do Ravensbrück dostała się w 1944 roku za działalność w podziemiu.

Łącznie do konkursu zgłosiło się 285 recytatorów z całej Polski.

W kategorii "Proza" II miejsce zajął Michał Rebizant z TEB Edukacja w Tychach, a na III miejsce uplasowała się Oliwia Cyranek ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej.

W kategorii "Poezja" na II miejscu znalazła się Honorata Wiśniowska z Zespołu Szkół nr 1 m. A. Towarnickiego w Rzeszowie, a III miejsce zajęła Wiktoria Grabowiec z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego we Wrocławiu.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Wydarzenie odbywa się pod  honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Konkurs jest sposobem na oddanie hołdu więźniarkom niemieckiego, nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbruck. Pomysł na konkurs pochodzi od Marii Lorens z Rudy Śląskiej, córki byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei.

Patronat medialny nad konkursem objęły "Gość Niedzielny" oraz Radio eM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast