Region. Są pieniądze na pierwsze działania w sprawie linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój – Katowice

O przekazaniu 2 mln zł. na ten cel zdecydował Sejmik Województwa Śląskiego. To element programu Kolej Plus.

Mowa o studium planistyczno-prognostycznym dla projektu „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”.

To jeden z kilkunastu projektów z woj. śląskiego, które znalazły się z II etapie programu Kolej Plus; zdecydowana większość z nich dotyczy obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wiąże się z projektem Kolei Metropolitalnej (w tym wypadku środki na przygotowanie wymaganych studiów planistyczno-prognostycznych zapewnia GZM).

Pozostałe zgłoszone projekty z terenu woj. śląskiego zakładają rewitalizację linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała (wnioskodawcą jest stowarzyszenie subregionu południowego z liderem Bielskiem-Białą), budowę przystanku Wodzisław Śląski Centrum (miejscowy Magistrat) oraz „połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami” (Urząd Marszałkowski).

Jednocześnie od początku tego roku przetarg na wstępną dokumentację dla budowy odcinka nowej linii kolejowej w woj. śląskim, łączącej Katowice z Ostrawą, z połączeniem do Jastrzębia-Zdroju, prowadzi spółka CPK. Chodzi o opracowanie tzw. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla projektu „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice - granica państwa - Ostrawa”.

Projekt ten ma obejmować odcinek przyszłej linii kolejowej nr 170 pomiędzy przystankiem Katowice Piotrowice lub Katowice Podlesie (w zależności od wyboru wariantu) i granicą państwa, przedłużenie po stronie czeskiej w kierunku Ostrawy oraz odcinek linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój - Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniami do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i w kierunku Rybnika.

Jak zapisano w dokumentacji przetargowej CPK, podstawowe cele projektu to: utworzenie szybkiego połączenia pomiędzy Katowicami i Ostrawą - będącego połączeniem polskiej i czeskiej sieci kolei dużych prędkości, umożliwiającego uruchamianie szybkich połączeń kolejowych do Pragi, Bratysławy, Budapesztu i Wiednia; a także włączenie do sieci kolejowej Jastrzębia-Zdroju - największego miasta w Polsce pozbawionego połączeń kolejowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..