Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nauczanie religii w szkołach wobec pandemii koronawirusa COVID-19

W internecie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES), na którego czele stoi ks. dr hab. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii.

Członkowie gremium mieli się spotkać w Wiedniu w dniach od 7 do 11 kwietnia na XIX Forum EuFRES "Dialog kultur w Europie". Pandemia koronawirusa wydarzenie częściowo przeniosła do sieci. Forum - w pełnej formie - odbędzie się w 2022 roku (20-24 kwietnia).

Konferencja online pt. "Nauczanie religii w szkołach wobec pandemii koronawirusa COVID-19" to - jak podkreślają organizatorzy - "okazja do wymiany doświadczeń w trudnym czasie pandemii, a także okazja do podtrzymania koleżeńskich relacji".

W spotkaniu przeprowadzanym na platformie Zoom biorą udział aktualni członkowie EuFRES oraz rekomendowane przez nich osoby zainteresowane problematyką nauczania religii w szkołach. Udział jest bezpłatny.

W programie przewidziano wystąpienia prelegentów oraz pracę w grupach roboczych. Prelegenci z Austrii, Polski i Hiszpanii zaprezentują, jak nauczanie religii w czasach pandemii wygląda w wybranych krajach Europy. Następnie odbędzie się spotkanie w grupach językowych, a po nim Forum "Głos dla wszystkich". Uczestnicy wydarzenia m.in. zastanawiać się będą, jakie pomysły czy impulsy wynoszą ze swojego doświadczenia jako katecheci w obliczu pandemii. Ostania część konferencji (forum) przewidziana została w formie koleżeńskiego spotkania i zakończy się o 18.00.

- Uczestnicy z siedmiu krajów Europy, w liczbie ponad 40 osób, oprócz tego zaproszeni studenci katowickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego spotykają się, by rozmawiać o nauczaniu religii w dobie pandemii COVID-19. To także dla nas możliwość wymiany doświadczeń - tłumaczy ks. Buchta, prezydent EuFRES.

Podczas konferencji będzie akcent polski - ks. dr Robert Kaczmarek powie o badaniach prowadzonych wśród nauczycieli religii woj. śląskiego, z kolei ks. Sebastian Mandrysz zaprezentuje swoją autorską platformę Holyweek, która może być wsparciem i dla duszpasterzy, i dla nauczycieli religii.

Spotkanie odbywa się od prawie 40 lat, w cyklu dwurocznym. Wspólne wnioski, wypracowane przez międzynarodowe grupy, zostaną opublikowane.

Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES) jest niezależnym gremium pedagogiczno-religijnych badań oraz wymiany doświadczeń w obszarze szkolnego nauczania religii. Forum gromadzi specjalistów z różnych krajów Europy, którzy - zgodnie ze statutem - spotykają się w cyklu dwuletnim.

Zadaniami EuFRES są podejmowanie bieżącej refleksji nad uwarunkowaniami nauczania religii w szkołach publicznych i prywatnych w krajach Europy, diagnozowanie aktualnych problemów społeczno-kulturowych oraz wskazywanie obszarów niezbędnych badań naukowych. Inicjatywa ta, mając początek w środowisku katolickim, pozostaje otwarta na inne wyznania chrześcijańskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast