Nowy numer 38/2023 Archiwum

Śląskie. Będzie serial o Wojciechu Korfantym i III Powstaniu Śląskim

Powstanie serial o czasach Powstań Śląskich i o Wojciechu Korfantym. Jego premiera przewidziana jest na 2023 rok. Historia odzyskiwania niepodległości będzie dostępna na platformach cyfrowych.

Serial o Wojciechu Korfantym i III Powstaniu Śląskim - to jedna z form uczczenia setnej  rocznicy Powstania. Historyk i dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach prof. Zygmunt Woźniczka zwrócił uwagę, że z przekazem o znaczeniu Powstań Śląskich trzeba trafić do młodego pokolenia i mieszkańców innych części Polski:

Produkcja będzie dostępna na platformach cyfrowych. mówi marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski:

Przy realizacji serialu  będzie pracować między innymi  Instytucja Kultury Ars Cameralis oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Marszałek poinformował, że szacunkowy koszt produkcji serialu to 20 mln zł.  będzie prawdopodobnie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Premiera serialu przewidziana jest na 2023 rok.

W  tym roku w setna rocznicę III Powstania Sląskiego część imprez odbędzie się w online, a wydarzenia o większej skali zaplanowano na lato, kiedy powstanie dobiegło końca. Na początku lipca w Parku Śląskim w Chorzowie ma zostać otwarte multimedialne muzeum, upamiętniające trzy zrywy.  Z kolei w uroczystościach nadania lotnisku w Katowicach Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast