Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Kolejne negocjacje w sprawie umowy społecznej związanej z likwidacją kopalń

Przedstawiciele rządu i górniczych związków dziś (18.03.2021) kontynuują rozmowy na temat umowy społecznej, która m.in. określi szczegóły rozpisanego do 2049 r. wygaszania kopalń węgla kamiennego oraz transformacji Śląska.

Po poprzedniej turze negocjacji, w ubiegłym tygodniu, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń oceniał, że uzgodniono już ok. 95 proc. przyszłej umowy, natomiast związkowcy mówili o siedmiu głównych rozbieżnościach, dotyczących m.in. charakteru gwarancji zatrudnienia w kopalniach, uprawnień do osłon socjalnych czy przyszłości spółki restrukturyzacyjnej.

– Porozumienie już blisko – mówił dziś wiceminister. Jak dodał, umowa społeczna dla górnictwa może być gotowa w najbliższych dniach:

– Zarówno delegaci rządowi, jak i związkowcy potwierdzają, że są zgodni co najmniej w 90 proc. – mówi Bogusław Hutek, szef Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej:

Wśród tematów, które wciąż są negocjowane, są gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalń i kwestia sposobu zatwierdzenia umowy społecznej przez Komisję Europejską.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast