Metropolita katowicki towarzyszył uczestnikom ćwiczeń rekolekcyjnych dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., które trwały od 11 do 14 marca w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej.
W spotkaniu wzięło udział 29 mężczyzn posługujących w parafiach archidiecezji katowickiej.
W sobotni wieczór w ramach konferencji formacyjnej metropolita katowicki nawiązał do edyktu cesarza Konstantyna Wielkiego, który w 321 r. ustanowił dzień słońca (odpowiednik niedzieli) dniem wolnym od jakichkolwiek prac. - Poprzez waszą posługę pomagacie chorym świętować niedzielę - podkreślił arcybiskup. Jednocześnie podziękował za ich zaangażowanie, w którym uczestniczą całe rodziny szafarzy.
Uczestnicy spotkania mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach, a także zadawać pytania arcybiskupowi. Podkreślali, jak bardzo chorzy czekają na Komunię św. - To pragnienie jest silniejsze od strachu przed pandemią - zaznaczył jeden z szafarzy.
Z kolei w niedzielę abp \Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji. W homilii nawiązywał do przeżywanej w tym dniu niedzieli radości. - Z dzisiejszego psalmu wionie nadzieją i pociechą: "Kościele święty, nie zapomnę ciebie". Nieraz może nam się wydawać, że Kościół targany różnymi burzami jest pozostawiony samemu sobie. Ale dzisiaj słowo Boże zapewnia nas: "Kościele święty, nie zapomnę ciebie" - podkreślił.
Tłumacząc, skąd czerpiemy tę pewność, wskazał na zdanie z niedzielnej Ewangelii: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne". - Znakiem tego daru Syna jest Jego krzyż - powiedział metropolita.
Przytoczył także historię z życia Romana Brandstaettera (nawróconego na katolicyzm Żyda), który jako młody chłopiec, spacerując ulicami Tarnowa, gdzie mieszkał, mijał kościół obecnie będący katedrą, przy którym stał wielki krzyż. Pytał się wtedy samego siebie: "Kim jest ten człowiek w cierniowej koronie?" I właśnie to pytanie było przyczynkiem do jego nawrócenia. - Dla nas krzyż też jest znakiem, że Bóg o nas nie zapomniał. W niejednym zaś może wzbudzić podobne pytanie do tego, jakie stawiał sobie Roman Brandstaetter. Dlatego tak ważna jest obecność krzyża w przestrzeni publicznej - zaznaczył.
Ze względów epidemicznych Msza św. była sprawowana w sali konferencyjnej z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Ośrodek Spotkań i Formacji