Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Skworc zachęca do czynnego włączenia się w przeżywanie Roku Rodziny "Amoris laetitia"

Metropolita katowicki zachęca do czynnego włączenia się w przeżywanie Roku Rodziny "Amoris laetitia". Specjalne propozycje duszpasterskie trafiły do parafii archidiecezji katowickiej.

Propozycje duszpasterskie są odpowiedzą na szczegółowe cele Roku Rodziny wskazane przez papieża Franciszka: rozpowszechnienie treści adhortacji apostolskiej Amoris laetitia; ukazanie sakramentu małżeństwa jako daru mającego w sobie przeobrażającą moc ludzkiej miłości oraz uczynienie rodzin głównymi podmiotami duszpasterstwa rodzinnego.

Przesłane do parafii archidiecezji katowickiej wskazania są szerokim i przekrojowym spojrzeniem na rodzinę stanowiącą „centrum zaangażowania i uwagi każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej”. Kładą nacisk na potrzebę formacji, m.in. poprzez warsztaty i szkolenia, konferencje i duszpasterstwo parafialne, począwszy od dzieci aż po osoby starsze – dziadków. Zachęcają do modlitwy za małżonków, organizowanie specjalnych nabożeństw i Mszy w ich intencji, zwłaszcza jubileuszy małżeńskich.

Dopełnieniem propozycji formacyjnych i liturgicznych mają stać się m.in.: Metropolitalne Święto Rodziny oraz Marsz dla Życia i Rodziny, festyny rodzinne czy rodzinne rekolekcje.

Jednocześnie dokument podkreśla, że „realizacja papieskich postulatów domaga się wysiłku w wypracowaniu w każdej wspólnocie parafialnej konkretnych propozycji”. Jak czytamy: „przedstawiono je tu w ogólnym zarysie z nadzieją, że znajdą one dopełnienie i doprecyzowanie w inicjatywach podejmowanych w kolejnych miesiącach, zarówno w diecezji, jak i we wspólnotach formacyjnych czy parafialnych”.

Rok Rodziny „Amoris laetitia” ogłoszony przez papieża Franciszka rozpocznie się w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, 19 marca br. Jego zwieńczeniem będzie X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie 26 czerwca 2022 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast