Nowy numer 39/2023 Archiwum

Region. Więcej zajętych łóżek dla chorych na COVID-19

W szpitalach woj. śląskiego zajętych jest 52 proc. łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 oraz 62 proc. łóżek respiratorowych dla ciężej chorych - wynika z piątkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zajętych jest znacznie więcej miejsc niż tydzień temu – wtedy pacjenci zakażenia koronawirusem zajmowali 46 proc. łóżek i 49 proc. respiratorów.

W sumie na chorych w szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia czekają obecnie w sumie 2533 miejsca, z czego zajętych jest 1311, oraz 216 miejsc respiratorowych, w tym 134 są zajęte.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiony drugi moduł szpitala tymczasowego. Liczba miejsc zwiększy się tam z 66 do ponad 100. W tym tygodniu po raz pierwszy trafiali tam chorzy przekierowani z innych placówek – z południa województwa, gdzie sytuacja epidemiczna jest najbardziej niepokojąca.

– Lekarzy niepokoi też fakt, że do szpitali trafia coraz więcej ludzi młodych z COVID-19, nawet bez chorób współistniejących – wskazała Alina Kucharzewska.

Wzrost liczby chorych jest widoczny zarówno w statystykach – w tym tygodniu dzienna liczba zakażeń w regionie oscyluje znów wokół tysiąca przypadków, w tym w piątek – 1018, ale też w oddziałach covidowych i szpitalu tymczasowym działającym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W piątek było tam leczonych 51 pacjentów, w tym 15 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratorów.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek jest stale w kontakcie z samorządami, monitorując sytuację w szpitalach. Prawdopodobnie konieczne będzie przywrócenie oddziału covidowego w Szpitalu Powiatowym w Żywcu, rozmowy o powiększeniu bazy łóżkowej dla chorych na COVID-19 toczone są również z placówkami w Bielsku-Białej. Szpital w Cieszynie, dysponujący 35 łóżkami dla zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji oraz 8 łóżkami respiratorowymi, notuje na tym oddziale stuprocentowe obłożenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast