Nowy numer 38/2021 Archiwum

Żory. Aplikacja Stop-fon blokuje ekran telefonu przed przejściem dla pieszych

Stop-fon to nazwa aplikacji, która ma pomóc zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Rozwiązanie stworzyli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju.

Aplikacja blokuje ekran telefonu i zachęca pieszego, by przechodząc przez jezdnię, oderwał wzrok od telefonu. Takie rozwiązanie stworzyli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju. Obecnie testowanie jest w Żorach. Specjalne czujniki zamontowano na pięciu przejściach dla pieszych. Mówią współtwórcy aplikacji Daria Durkowka i Jakub Marchewka:

Gdy pieszy zbliża się do przejścia, aplikacja chwilowo blokuje ekran i wyświetla komunikat "Rozejrzyj się i żyj". To jednak nie wszystko. Przekonuje Magdalena Mrozek z firmy uczestniczącej w tworzeniu aplikacji:

W specjalne czujniki zostało wyposażone pięć przejść dla pieszych w Żorach.

W 2020 roku na śląskich drogach było bardziej bezpiecznie niż rok temu, ale wciąż dochodzi do śmiertelnych wypadków. Według policyjnych statystyk życie straciło 186 osób. To o 13 osób mniej niż rok wcześniej. Tomasz Bratek ze Śląskiej Policji podkreśla, że "90 proc. wypadków z udziałem pieszych powodują kierowcy":

Policjanci apelują o ostrożną jazdę, szczególnie zimą, gdy szybko zapada zmrok i panują trudne warunki drogowe. Z kolei pieszych zachęcają do noszenia odblasków.

A czy mieszkańcy Katowic, przemierzając ulice, czują się bezpiecznie?

Dodajmy, że rząd planuje wdrożyć nowe przepisy, według których za korzystanie ze smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię będzie groził mandat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama