– Ekumenizm jest dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów – przypomniał abp Wiktor Skworc.
Alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego włączyli się w tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan m.in. poprzez uczestnictwo w wykładach dotyczących tematyki ekumenicznej czy modlitwach. Centralnym punktem wydarzenia była niedzielna Eucharystia sprawowana w kaplicy WSŚD przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca. Przypomniał on, jakie znaczenie ma obecnie dla Kościoła dążenie do zjednoczenia wyznawców Jezusa Chrystusa.
– Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w naszym społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych, bo tylko chrześcijanie zjednoczeni mogą być światłem, punktem odniesienia, miastem położonym na górze, punktem orientacyjnym dla ludzkiej rodziny. Dlatego tym intensywniej módlmy się o szczególny dar Ducha Świętego: dar jedności chrześcijan – podkreślił abp Wiktor Skworc.
Metropolita w swoim słowie skierowanym do alumnów wspomniał również ks. prof. Alfonsa Skowronka, urodzonego w Piekarach Śląskich wychowawcę i wykładowcę w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. – Na końcu jednego ze swoich ostatnich artykułów z pokorą stwierdza: „To ogólne i raczej powierzchowne nakreślenie problematyki uprawnia do globalnej oceny, że »ekumenia jest przygodą Ducha Świętego«. Tym językiem przemawia do nas nieoceniony Dekret o ekumenizmie: »Nawrócenie serca i świętość życia, połączone z osobistymi i publicznymi modlitwami błagalnymi o jedność chrześcijan, powinny być uważane jakby za duszę całego ruchu ekumenicznego. Dlatego słusznie mogą być nazywane ekumenizmem duchowym«. Jedności Kościoła nie można »robić« ani organizować. Jest ona darem Ducha Bożego” – cytował metropolita katowicki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się