Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zespół z Szalowej koło Gorlic wygrał w największym na świecie festiwalu kolęd

Szalowski Zespół Wokalny zdobył Grand Prix XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To zespół z Szalowej koło Gorlic w diecezji tarnowskiej.

Szalowski Zespół Wokalny (SZeW) zdobył Grand Prix XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To prawdopodobnie największy na świecie festiwal kolędowy. W nagrodę SZeW otrzymał 10 tys. zł.

Wśród zespołów wokalno-instrumentalnych pierwsze miejsce zajął zespół Take Four ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej "KAHAL" w Wodzisławiu Śląskim. Otrzymał nagrodę 3 tys. zł, ufundowaną przez starostę będzińskiego.

W kategorii chórów pierwsze miejsce zajął Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (otrzymał też nagrodę specjalną w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Związek Miast Polskich, za najlepsze wykonanie polskiej kolędy tradycyjnej "Ach, ubogi żłobie"). Równorzędną pierwszą nagrodę otrzymał chór La Musica ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie i nagrodę rzeczową o wartości 3 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Sosnowca.

Pierwsze miejsce wśród zespołów folklorystycznych zajął zespół Przyjaciele z Domu Polskiego w Borysowie na Białorusi. Nagroda 2,5 tys. zł została ufundowana przez Noel Joy Foundation z USA. Zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu był najlepszy w kategorii zespołów wokalnych. Otrzymał nagrodę 5 tys. zł, ufundowaną przez PKN Orlen.

W kategorii solistów wśród dzieci zwyciężyła Kinga Obłoczyńska z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach na Litwie. Otrzymała nagrodę 5 tys. zł, ufundowaną przez Fundację PGNiG.

Wśród solistów w kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się Oliwia Maciejuniec z Nowogardu - otrzymała nagrodę w wysokości 1 tys. zł, ufundowaną przez Zarząd Elektrociepłowni Będzin.

Z powodu pandemii przesłuchania w eliminacjach i finale odbywały się zdalnie, na podstawie nadesłanych, nagranych utworów. Warunek był taki, że nagranie kolęd lub pastorałek musiało być zrealizowane bez cięć i montażu.

W przesłuchaniach finałowych Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie uczestniczyło 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu i Włoch. Przysłali oni nagrania 321 utworów. Wcześniej w eliminacjach wzięło udział 1,2 tys. wykonawców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy