Przywódca górników z Wujka Stanisław Płatek i ks. Andrzej Suchoń wśród Świadków Historii

Sześć osób otrzymało 23 grudnia w Katowicach nagrody IPN "Świadek Historii". Są wśród nich przywódca górników z Wujka Stanisław Płatek i proboszcz katowickiej parafii mariackiej ks. Andrzej Suchoń.

To pierwsza edycja nagrody "Świadek Historii", przyznawanej przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Laureatami zostali Grzegorz Grześkowiak ze Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 , śp. Jan Jurkiewicz - w latach 80. jeden z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UŚ, a później dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, dziennikarka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia, Stanisław Płatek, przywódca górników z kopalni Wujek w czasie strajku w stanie wojennym, Andrzej Sikora, pierwszy dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, oraz ks. dr Andrzej Suchoń - proboszcz parafii mariackiej w Katowicach.

Przedstawiamy sylwetki laureatów:

Grzegorz Grześkowiak - członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., współorganizator licznych akcji społecznych, marszów i upamiętnień bohaterów - funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego. Przez ponad 10 lat realizował projekt edukacyjny pt. „Odkrywamy historię: Ostaszków - Twer - Miednoje”, w którym dzięki jego zaangażowaniu uczestniczyło 18 500 osób. W 2015 r. jako wolontariusz prowadził warsztaty dla nauczycieli o losach polskich policjantów - ofiar Zbrodni Katyńskiej. Aktualnie jest prelegentem w projekcie edukacyjnym IPN i Komendy Głównej Policji „Policjanci w służbie historii”.

Śp. Jan Jurkiewicz w latach 80. jeden z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, działacz struktur podziemnych. Wieloletni pracownik, a następnie dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. Przez wiele lat redaktor naczelny rocznika naukowego „Górnik Polski”, autor fundamentalnych prac naukowych dotyczących śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Wielki przyjaciel i współpracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Ewelina Kosałka-Passia - dziennikarka Radia Katowice od 2004 r. Jest autorką kilku wybitnych reportaży o tematyce historycznej nagrodzonych na najważniejszych konkursach dziennikarskich w Polsce i za granicą, m.in. „Między schodami” - o pamiętniku Rutki Laskier, „Schowane w pamięci - o więźniach tzw. „polenlagrów”. Od 2018 r. - we współpracy z IPN - realizuje cykl audycji emitowanych raz w miesiącu poświęconych bohaterom i wydarzeniom z kart kalendarzy wydawanych przez IPN Oddział Katowice.

Stanisław Płatek - działacz „Solidarności”, przewodniczący Komitetu Strajkowego w KWK Wujek w grudniu 1981 r., ranny podczas pacyfikacji kopalni i następnie aresztowany. Po wyjściu z więzienia włączył się w działalność podziemną. Całą swoją aktywność społeczną poświęcił upamiętnianiu tragicznych wydarzeń w KWK Wujek z grudnia 1981 r. Oskarżyciel posiłkowy podczas procesu funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO. Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. Do dzisiaj oprowadza zwiedzających po wystawie w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Jest od lat organizatorem Międzynarodowego Memoriału Szachowego Dziewięciu z Wujka.

Andrzej Sikora w latach 2000-2007 pierwszy dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. W 2008 r. współzałożyciel Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, sekretarz stowarzyszenia oraz członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach. Inicjator upamiętniania w formie tablicy na górze Błatnia poległych tam żołnierzy NSZ. Pełni społecznie funkcję zarządcy przymusowego Fundacji Budowy Kompleksów Mieszkalnych „Wiarus” w Bielsku-Białej. Od 2016 r. jest członkiem Śląskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej jako przedstawiciel działaczy podziemia z Podbeskidzia.

Ks. dr Andrzej Suchoń - proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (od 2001 r.). Od dziesięciu lat współorganizuje - we współpracy z IPN - wojewódzkie obchody Narodowego dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wsparł i zrealizował inicjatywę katowickich środowisk kombatanckich utworzenia w kaplicy obok kościoła „Golgoty Ojczyzny” upamiętniającej 20 miejsc kaźni bohaterów walczących o wolność Polski. W 2009 r. ustanowił Nagrodę im. Ks. Emila Szramka przyznawaną katowiczanom zasłużonym w działalności charytatywnej, oświatowej i naukowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..