W kościele pw. bł. Karoliny abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. pogrzebowej wieloletniego wykładowcy w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych UŚ, prorektora do spraw badań naukowych Uniwersytetu Śląskiego w latach 2016-2020.
W homilii metropolita katowicki nawiązał do czytanego podczas Liturgii Słowa fragmentu z Apokalipsy św. Jana Apostoła. Zauważył, że słowa te przynoszą nam pociechę i nadzieję. Zachęcił w trwającym Adwencie do rozmyślania nad naszym przemijaniem.
- Prof. Noras był z wykształcenia i życiowej pasji filozofem a „filozofia w wymiarze metafizycznym dostarcza prawdy o świecie, Bogu, a przede wszystkim prawdy o człowieku, stanowi poznawczy, racjonalny fundament kultury. Jest równocześnie świadomością kultury, jej zwierciadłem - mówił arcybiskup.
Msza Święta pogrzebowa śp. prof. Andrzeja Norasa 09.12.2020.Wskazywał, że filozofia (...) dostarcza prawdy ważnej dla wszystkich – nie tylko wierzących – stanowi także istotny element światopoglądu, dlatego jest naturalną płaszczyzną dialogu ludzi różnych orientacji światopoglądowych.
Metropolita katowicki cytował słowa wielkich filozofów, które odnoszą się do tematu śmierci. - W poglądach filozofów możemy z łatwością odnaleźć człowiecze intuicje dotyczące przemijalności, wieczności, nieśmiertelności, a nawet zmartwychwstania - zaznaczał.
W starożytności Anaksymander twierdził, że życie jest nieskończone i dlatego śmierć stanowi zaledwie etap przejściowy do jakiegoś bliżej nieokreślonego następnego życia. Dla Platona, człowiek pozostawał istotą śmiertelną i skończoną. Seneka, głosi, iż śmierć nas nie dotyczy, ponieważ pozostaje niebytem. Z kolei Kartezjusz śmierć uważał za faktyczny koniec „maszyny”, którą stanowiło za życia nasze ciało. Podobnie postrzegał te zagadnienia niemiecki filozof z Królewca, Immanuel Kant, którym prof. Noras się naukowo zajmował.
Jak wskazywał abp Skworc, prof. Noras wiedział, że toczy się spór o pewność prawdy. - Człowiek z natury swej jest istotą pytającą i szukającą odpowiedzi, szukającą teorii tłumaczącej świat i wszechświat, człowieka – i ta droga wydaje się być nieskończona; jest to droga poszukiwania i odkrywania prawdy! - zaznaczał metropolita katowicki.
Taką samą drogą szła filozof Edyta Stein, asystentka prof. Husserla we Fryburgu. "Z zapałem przemierzała niełatwą drogę filozofii i dlatego została ostatecznie wynagrodzona: została zdobyta przez prawdę. Odkryła bowiem, że prawda ma na imię Jezus Chrystus” - arcybiskup cytował słowa św. Jana Pawła II.
Metropolita pytał sam siebie, czy aby nie za wcześnie przyszła ta śmierć? - Ufamy, że modlitwy, które zanoszono o jego zdrowie Bóg przemienił w łaskę życia, którego nie starga już żadna choroba, ani śmierć, co siostrą jest ciała. - podkreślał. Zachęcił też uczestników mszy św. pogrzebowej do modlitwy za siebie nawzajem i trwania na drodze Prawdy, jaką jest Jezus Chrystus.
W uroczystości wzięły udział władze Uniwersytetu Śląskiego, a także społeczność akademicka. Prof. Andrzej Noras to wybitny uczony, wieloletni pracownik i wykładowca w Instytucie Filozofii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Noras jest kolejną ofiarą koronawirusa.