"Karol Wojtyła. Narodziny" - wystawa w Chwałowicach

Wystawę przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie prezentuje rybnicki Dom Kultury Chwałowice - i zachęca do obejrzenia jej przez internet.

Wystawa "Karol Wojtyła. Narodziny" jest czynna do 30 grudnia 2020 r., ale z uwagi na zalecenia sanitarne można ją oglądać jedynie online na stronie: https://www.dkchwalowice.pl/?news=20239 a później na: https://www.dkchwalowice.pl/wystawy/. Wystawę można było oglądać osobiście w Galerii Drugiego Planu w Domu Kultury Chwałowice (Rybnik ul. 1 Maja 91B) w terminie 23.10-06.11.2020 r.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża. Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą.

"Karol Wojtyła. Narodziny" - wystawa w Chwałowicach   Jedna z plansz wystawy. Centrum Myśli Jana Pawła II

Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

W ramach tego samego projektu "Nie siedzę w fotelu, jestem w Domu Kultury w Chwałowicach", został zrealizowany również spektakl wg. scenariusza i w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk pt. "Lolek". Jego premiera online miała miejsce 10 października 2020 r.

To spektakl w konwencji lalek planchette wystawiany na starym kuchennym kredensie, zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin papieża. Obraz koncentruje się na okresie od narodzin do wyniesienia na Stolicę Piotrową, pokazując Karola Wojtyłę jako chłopca i młodzieńca dotkniętego wieloma osobistymi tragediami. Autorzy spektaklu: scenariusz i reżyseria - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, wykonanie - Paulina Pierchała, Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, muzyka - Jarosław Hanik, realizacja video - Mateusz Jazowski. Spektakl można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=BXnqtF_F2Es.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..