Nowy numer 3/2021 Archiwum

Katowice. Adwent w krypcie cz. 1

Tegoroczne rekolekcje Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego zostały rozłożone na cztery adwentowe niedziele. Cykl duchowych spotkań otworzył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polaki.

- Wyjdź z tej krypty inny! - zachęcał ks. Gęsiak zgromadzonych w kościele akademickim w Katowicach.

Mówiąc o początku roku liturgicznego, wskazywał na szansę rozpoczęcia na nowo, zapisania w historii naszego życia czystej strony.

Porównując to z kontekstem czasów, w których żyjemy – burzenia, odrzucania i przekreślania wzorców – mówił, że wielu podejmuje próbę odcięcia od tego, co było dla nich błędem czy wstydem, tyle że przy okazji samego Chrystusa traktują jako „przeżytek dawnej epoki, obciach, kicz”. - A czekanie na Chrystusa, to przecież czekanie na tego, który ma być wypełnieniem sensu życia; który doda otuchy, przywróci ludziom siłę, uleczy zranionych. Trzeba, byśmy na Niego czekali – także, a może zwłaszcza w obecnych czasach - podkreślał.

Rekolekcjonista zachęcał do pytania siebie o to, jaki owoc życia przynieślibyśmy przed Pana tu i teraz, czy byłaby to wierność? Skoro codziennie się modlimy: bądź wola Twoja... - Czy zdajemy sobie sprawę z tego, kim Chrystus jest rzeczywiście – że daje ludziom trudne zadania, wiele od nich wymaga? Czy my zdajemy sobie sprawę, jak trudne będzie przyjęcie tego, o co nas poprosi? - pytał.

Rekolekcje w zaproponowanej formie organizowane są już po raz drugi przez Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego. Odprawiane są przy częściowo zgaszonym świetle – wierni przeżywają całą liturgię przy świecach.

Gośćmi tegorocznej ich edycji będą jeszcze: uczestnicy Szkoły Modlitwy i Kontemplacji Młodych „Dzieci Światłości”, o. Szymon Hiżycki, benedyktyn z Tyńca, oraz ojcowie franciszkanie z Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego „Trzej Towarzysze” w Chorzowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama