Nowy numer 3/2021 Archiwum

Katowice. Nagroda Szramka dla chrześcijan dwóch wyznań

Ewelina Babczyńska wraz z zespołem charytatywnym parafii Mariackiej oraz Bożena Polak wraz z Zespołem Wolontariuszy przy parafii ewangelicko-augsburskiej 8 grudnia otrzymają w Kościele Mariackim w Katowicach nagrodę im. bł. ks. Emila Szramka.

Oba zespoły działają na rzecz potrzebujących w centrum Katowic, i to w odległości kilkuset metrów - przy katolickim kościele Mariackim oraz przy kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Warszawskiej. Nagrodę im. Błogosławionego Ks. Emila Szramka w roku 2020 otrzymują "za wieloletnią działalność charytatywną, szlachetność i chrześcijańską pokorę i miłosierdzie, heroizm dnia codziennego i nieustającą troskę o godność ludzkiego trwania".

Katowice. Nagroda Szramka dla chrześcijan dwóch wyznań   Ewelina Babczyńska Parafia Mariacka w Katowicach

Ewelina Babczyńska wraz z Zespołem Charytatywnym parafii Mariackiej w Katowicach od lat prowadzą kuchnię charytatywną. To niewielka grupa wolontariuszek. Codziennie oprócz niedziel i świąt wydają ponad 120 obiadów dla ubogich. Przez wiele lat 24 grudnia przygotowywały wigilię dla blisko stu ubogich i bezdomnych. W dodatku robią to całkowicie bezinteresownie, poświęcając siły i czas.

Zadaniem pani Eweliny jest też zaopatrzenie kuchni w artykuły spożywcze poprzez zakupy lub pozyskiwanie darczyńców.  Organizuje też spotkania dla chorych i seniorów, przygotowuje paczki żywnościowe dla biednych i chorych, pomaga w ochronce parafialnej, przeprowadza zbiórki na rzecz „Caritas” przed kościołem i festyny charytatywne dla biednych dzieci ze Śródmieścia Katowic.

Katowice. Nagroda Szramka dla chrześcijan dwóch wyznań   Bożena Polak Archiwum domowe Bożeny Polak

Z kolei Bożena Polak, nagrodzona wraz z zespołem wolontariuszy, organizuje działalność charytatywną parafii ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Warszawskiej w Katowicach. W 2012 roku wraz z śp. ks. bp. Tadeuszem Szurmanem złożyła Ewangelickie Centrum Diakonijne “Słoneczna Kraina”. Koordynuje działalność charytatywną tego ośrodka. Centrum każdego roku realizuje blisko 30 projektów kierowanych do potrzebujących pomocy dzieci, młodzieży i starszych. To m.in. prowadzone bezpłatnie warsztaty dla dzieci, wakacje dla dzieci w mieście, porady psychologiczne i prawne dla dorosłych i osób uzależnionych.

Nagroda zostanie wręczona w 8 grudnia 2020 roku w katowickim kościele mariackim, w którym był proboszczem błogosławiony ks. Emil Szramek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama