Archidiecezja. Duszpasterstwo w czasie pandemii

Metropolita katowicki wydał nowe zarządzenie w związku z objęciem całego kraju tzw. czerwoną strefą. Zaapelował o tworzenie solidarnej wspólnoty zmagającej się zagrożeniem.

Abp Skworc udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. w okresie obowiązywania wprowadzonych obostrzeń. Podziękował świeckim i duchownym za modlitewne wsparcie, a także służbie zdrowia za wszelką pomoc w minionym okresie zakażenia koronawirusem.

– Wszyscy – niezależnie czy chorzy czy zdrowi – twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia; niech nas wszystkich ochroni tarcza modlitwy różańcowej i wsparcie Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki! – zaapelował.

Wspólna odpowiedzialność

Podkreślił, że do obowiązku proboszcza lub administratora parafii należy podanie do publicznej wiadomości liczby osób mogących uczestniczyć we Mszy św. i w nabożeństwach w danym kościele według ograniczenia 1 osoby na 7 m kw. Ze względów praktycznych zalecił oznaczenie miejsc w kościołach, z zachowaniem koniecznego dystansu.

Poprosił także o wznowienie internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw różańcowych odprawianych we wspólnotach parafialnych. Poinformował, że diecezjalne Radio eM oprócz niedzielnej Mszy św. w południe, wznawia codzienną transmisję wieczornej Eucharystii z katowickiej katedry Chrystusa Króla o godz.18.

Przestrzeganie norm

Zaapelował o zachowywanie w kościołach wszystkich norm sanitarnych związanych z zakrywaniem ust i nosa, dezynfekcją i dystansem. – Szczególną uwagę zwracam ponadto na udzielanie Komunii św. na rękę, do czego należy wiernych usilnie zachęcać w oparciu o tradycję i naukę Kościoła – podkreślił arcybiskup.

Zobowiązał też celebransów do dezynfekcji rąk przed i po udzielaniu Komunii św., jak również do zakładania podczas tej posługi maseczek. Zaznaczył, że koncelebransów te zasady obowiązują w czasie całej Mszy św.

Ograniczenia w duszpasterstwie

Ze względu na zakaz organizowania zebrań powyżej 5 osób zawieszone zostały spotkania formacyjne i katechetyczne, a także spotkania organizowane w gronie kapłanów oraz indywidualne spotkania księży, „aby nie dopuścić do sytuacji braku duszpasterzy do codziennej posługi duszpasterskiej i katechizacji”.

Abp Skworc dopuścił możliwość odwiedzin chorych w parafii z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i ograniczeniem odwiedzin do jednego lub dwóch chorych jednego dnia.

Zaapelował ponadto o włączenie się parafii w działania charytatywne wobec osób starszych i chorych. – Zachęcam parafie, aby włączyły się w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – napisał metropolita.

Od 1 listopada zawieszone jest udzielanie sakramentu bierzmowania, wizytacje kanoniczne i wszelkie inne formy posługi arcybiskupa i biskupów pomocniczych w parafiach.

Wszystkich Świętych

Wobec zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych abp Skworc podał, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Wcześniej Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii poinformował proboszczów o konieczności zachęcania wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy i rozkładania w czasie odwiedzin grobów swoich bliskich. Duszpasterze mają rozważyć także po uwzględnieniu lokalnej sytuacji epidemicznej ewentualną rezygnację z procesji 1 listopada oraz Mszy św. celebrowanej na cmentarzu w Dzień Zaduszny.

Na następnej stronie cały tekst zarządzenia z dnia 24 października 2020 r.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..